Psihijatrija

Pozdrav!

Sarah

Poštovana gđa.doktor!
Promijenila sam mnoge psihijatre,jer većinu ih ja kao osoba sa problemom nisam zanimala!Najednostavnije im je bilo "nahraniti" me sa lijekovima,i kud koji mili moji!Oko 16.god imam anxiozan poremečaj,naravno sada već pračen i depresijom.Moje tijelo je toliko umorno od tih napadaja,da jednostavno nemam ni za čime volju!Pokušala sam psihijatru(više njima) objasniti da se užasno plašim lijekova,plašim se nus-pojava,alergijskih reakcija,itd!Najviše se plašim da mi srce ne počne lupati,jer vjerujte mi nema mi ništa gore nego kada mi se to dogodi!Inače vjerujem zbog tog svog paničnog poremečaja imam lupanje srca,preskakivanje,bolovi u prsnom košu,peče me prsni koš.Bolovi ponekad počinju nakon preskakivanja srca,koji puta bolova nema.Te ekstrasistole su ponekad kao da me netko snažno gurne unutar prsnog koša,tada osjetim vručinu u glavi i navalu straha.Svi kardiološki nalazi su mi u redu!!!Jedino kod takvih napadaja imam povišeni CPK-a(ne uvijek),a svi ostali srčani enzimi miruju.Imam problema sa kralježnicom,kifoza,upalne procese(miogeloza)mišića,te mi je internista rekao da je CPK-a povišen radi toga!Nakon takvih simptoma,kada se "divljanje"mog srca smiri,dolaze drugi simptomi,vrtoglavice,drhtavica,"gumene"noge,mučnina,često mokrenje,ne mogu biti na jednom mjestu,panični napadaji,itd!I tako se svaki tjedan simptomi smijenjuju!I tako 16.god.Jedno vrijeme je bio mir,recimo mir.Panični ataci bili su zaista rijetki.Ponekad bi me u snu probudilo snažno lupanje srca,ali nakon par minuta sve se smirilo!U zadnjih 6.mj.stanje mi se uistinu pogoršalo,mislim da mi se bolest kronificirala,jer nisam uzimala nikakve lijekove od 1988.god!U zadnjih 14 god.prošla sam smrt oca 1990,umro je od infarkta,zatim majka počinje piti,užasna neimaština,majka dovodi drugog muškarca u kuću,rađa u 45.god.,pije par godina,ja se udajem,ulazim u sredinu koja me ne prihvaća zbog mog materijalnog statusa,vrijeđaju me,živim u strahu,suprug me maltretira,fizički i sexualno zlostavlja,rađam dijete,i dalje trpim zlostavljanje,uvrede,ponižavanje.Odlazim,uzima mi dijete,milioni problema,dijete me se počinje plašiti,jer mu moj bivši suprug i njegova majka pune glavu.Ja sam takoreći na cesti,živim privremeno kod majke,koja pije,viče,maltretira,makja umire 2001.god!Dijete dobiva suprug,jer ja nisam imala uvjete,nisam imala posao,stan,ništa,i sve to zahvaljujući mom bivšem suprugu.Sin mi se konstantno žali da ga maltretira otac,tuče,nije ga puštao k meni.Morala sam više puta platiti da sin dođe k meni.Počinjem vezu sa drugim muškarcem,uz njega u početku sve je super divno krasno,ali kasnije pakao.I on me zna udariti,vikati,plašim ga se i to jako.Gasim ili utihujem muziku,tv,kada on ulazi u stan,jer znam da on ne voli muziku koju ja slušam.Umirem od straha ako je netko kod mene,jer nikada ne znam da li ga smeta moja sestra,prijetelj,prijateljica!On stalno kao da namjerno traži razlog da bi inicirao svađu,tj.mislim da voli provocirati.Uvijek nešto nađe,pa makar ja taj čas renovirala komletan stanhappy.Pa ipak,ja ga jako volim,mislim da sam luda radi togahappy!Dijete je sada kod mene-konačno,ali imam problema sa njime.Ne znam kako da se postavim,mali je nervozan,iskompleksiran(pretilnost),dosta drzak i uvijek na moju jednu riječ,dolaze njegovih bezbroj!Ima 12 i pol god.,znam da je u pubertetu,ali ja mislim da i njemu treba dobar psihijatarski tretman!Poštovana gđa.doktor,napisala sam skoro roman o sebi,a to nije ni početak svega što sam ja prošla u svojih 36.god.Usamljena sam,neshvaćena,tužna,razočarana i na to sve ANXIOZNA!Molim vas za bilo kakvu pomoć,ne tražim puno,želim samo ponovno biti sposobna za život,smijeh,i sreću,kakvu takvu,imam sina,zato želim van iz ovog anxioznog oklopa!Ne znam da li tražim previše,ali vas molim ako mi možete preporučiti psihijatra!Unaprijed hvala...uz poštivanje...Sarah!

Prof.dr.sc. V. Folnegović Šmalc

Vaš je problem panični poremećaj koji traje duže vrijeme, čak predugo.Obavezno se javiti nadležnom psihijatru, koji će Vam ordinirati terapiju , koja Vam je neophodna.Potreban vam je antidepresiv sa atipičnim učinkom , te neki od benzodiazepina koji će Vam pomoći u borbi protiv anksioznosti.Za svog sina morate imati dovoljno strpljenja , jer ulazi u pubertet, dakle osjetljivo razdoblje , a koliko vidim iz vašeg pisma , dosadašnji život mu nije bio lagan.On prvenstveno treba Vašu ljubav , potporu, a prije svega stabilnu obiteljsku situaciju. razmislite o izboru partnera, cijenite više sebe i nemojte dozvoliti da Vas ponižavaju. U svakom slučaju javite se nadležnom psihijatru zbog medikamentozne terapije ,a i psihoterapije.