Psihijatrija

strah da me dijete manje voli

sisterka

lijep pozdrav.mlada sam majka, imam sina starog dvije godine i živim s mužem u kući s njegovim roditeljima.
sin se stalno druži s bakom, voli biti s njom, a kad je s njom mene ne doživljava ni ne sluša.
ona ga često mami sa slatkišima koje ja ne dozvoljavam
osjećam se tužno i frustrirano.imam osjećaj da me dijete manje voli.da li je to istina?
da li je moguće da više voli nju nego mene?
hvala

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Biti majka je istovremeno i najljepša i najzahtjevnija uloga na svijetu , a odgoj djeteta kao i vlastiti doživljaj djeteta ima puno veze sa onim što jesmo , kako se osjećamo ,kako su se naši roditelji odnosili prema nama.Kroz Vaš pozitivni , emotivno topao i podržavajući odnos Vaše dijete osjećati će upravo Vas kao majku i kao osobu s kojom može sve podijeliti i na koju se uvijek može osloniti.Dajući mu takvu , dovoljno dobru podršku dajete mu oslonac za sve daljnje, i lijepo i ružno što ga čeka u životu.Davati podršku , međutim ne znači udovoljavati na svaki način , već i znati reći ne, pa i onda kada to znači da taj dan za njega nema slatkiša , jer na taj način djetetu određujete granice što je neophodno za zdrav psihički život.