Psihijatrija

zoloft-cipralex

imam anksiozno-depresivni poremećaj.već 10 godina pijem sa mjesečnim pauzama(4-5mj.) ladiomil.
počeo sam ga opet pit prije dva mjeseca 5omg,ali ne djeluje kao prije.
doktorica mi preporičuje zolft ili cipralex.pročita sam da imaju nuspojave tipaimpotencijai zakašnjela ejakulacija pa me zanima da li je to istiana i ako mi možete reći koje su još nuspojave na koje treba obratit pažnju.
i koji bi mi vi ljek preporučili od ova dva ili čak neke druge?
Hvala!

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Svaki lijek , pa tako i u psihijatriji imaju određene nuspojave.I Zoloft i Cipralex pripadaju novijoj skupini antidepresiva , zvanih selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina koji u usporedbi s tricikličkim antidepresivima izazivaju manje štetni učinak.Neki bolesnici bolje podnose jedan sipps , nego drugi .Najčešće nuspojave su anksioznost, nesanica, gastrointestinalne smetnje (mučnina, proljev), smanjeni apetit te seksualne smetnje u vidu smanjenog libida i odgođenog orgazma. Poslušajte preporuku Vaše liječnice i obratite pozornost kako na terapijske učinke , tako i na moguće štetne učinke.