Psihijatrija

Bipolarni poremečaj

nizure

Zanima me kako lječiti navedeni poremečaj kada sam u fazi depresije,a kako u fazi manije. Oscilacije su male do
srednjih od granica normale. Sada sam u depresiji i pijem Fevarin i Lamicital. Dali je dobra terapija i hočeli me kombinacija antidepresiva i stabilizatora prebaciti ili če Lamicital to sprječiti. Hvala!

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Na dobrom ste tragu što se tiče Vaših razmišljanja o farmakoterapiji bipolarnog poremećaja. Načelno se depresivna faza liječi antidepresivima uz stabilizator raspoloženja , a manična stabilizatorima raspoloženja ili litijem. Uz tu osnovnu terapiju postoje i drugi lijekovi koji se mogu davati , ovisno o težini poremećaja , prisutnosti drugih simptoma i slično. Za Vas je najvažnije da redovito uzimate preporučenu terapiju , te da odlazite na kontrole psihijatra koji će na osnovi Vašeg trenutnog stanja procijenjivati da li je i što potrebno korigirati kod Vaših lijekova.