Psihijatrija

Informacije u vezi fobija

Lola

Zelela bi da mi neko kaze nesto vise o vertigofobiji (strah od vrtoglavice), koji su simptomi, kako se lece i sta se koristi od medikamenata?
I jos jedno pitanje zasto u strucnim knjigama stoji da panic attac traje od 5-15min, kada kod nekih traje i po nekoliko sati?

prof dr V. Folnegović Šmalc

Vertigofobija ili strah od vrtoglavice je vrsta fobije u kojoj je glavni simptom dakle strah ima sadržaj vrtoglavicu.Vrijede dakle svi simptomi kao za bilo koju drugu fobiju ( o čemu je u našim odgovorima često riječ ). Vrlo je često povezano s paničnim poremećajem i tada je situacija još mukotrpnija za bolesnika. Simptomi su najčešće :
Vidljiv i trajan strah od vrtoglavice
Izbjegavanje situacija koje bi mogle izazvati vrtoglavicu
Strah od vrtoglavice je povezan dosta jako anksioznošću
Bolesnik ima uvid u to da je strah " nerazuman " , ali si protiv toga teško ili uopće ne može pomoći
Jako pati
Zbog toga je i često i profesionalno onesposobljena
Takova fobična stanja su česta i ponekad spontano prolaze , a dijagnoza se postavlja tek ako traju 6 ili više mjeseci.
Liječenje se provodi :
-psihoterapijom
-socioterapijom
-medikamentozno
Od lijekova se primjenjuju anksiolitici i ili antidepresivi.Najbolje učinke daje kombinirana terapija.
za dijagnozu paničnog napadaja nije važno trajanje , već činjenica da se simptomi razvijaju brzo i dosežu maksimum unutar deset minuta.Međutim sam napadaj često traje puno kraće od nekoliko sati što ne isključuje loše osjećaje vezane uz proživljeni napad koji traje puno duže od samog napada.Naime panični napad samo je dio anksioznog poremećaja koji uključuje simptome između napada.