Psihijatrija

manija

karolina

Molim vas da mi objasnite sto su manija i hipomanija? Koji su simptomi? Kako se lijeci?

prof dr V. Folnegović Šmalc

Manija i hipomanija karakterizirane su povišenim raspoloženjem te povećanjem kvantitete i brzine tjelesne i umne aktivnosti.Takvo stanje treba trajati neprestano tijekom najmanje nekoliko dana.osobe se osjećaju " važnima " imaju osjećaj viška energije , smanjenu potrebu za spavanjem . Razgovorljivi su puni ideja , no te su ideje neorganizirane te daju dojam rastresenosti.Uključuju se pretjesno u neke ugodne aktivnosti kao npr. kupovanje ,seksualne aktivnosti.itd.Razlika između hipomanije i manije je u intenzitetu.Kod hipomanije smetnje nisu dovoljno jake da uzrokuju značajno oštečenje u socijalnom ili radnom djelovanju ili da zahtjevaju hospitalizaciju , za razliku od manije.Stanja manije i hipomanije mogu se ponavljati , te biti kombinirana sa depresivnim epizodama. Liječenje je medikamentozno.