Psihijatrija

Molim vas stručno mišljenje

Mastermind

Moja mama ima ponašanje koje nas jako brine! Inače je uvijek bila pomalo nestabilna osoba, ali ovo što se sada događa je prevršilo svaku mjeru! Po glavi joj se stalno motaju neke zavjere....te joj ovaj želi zlo, te onaj....uglavnom svi joj žele zlo, čak i ljudi s kojima u životu nije komunicirala! Sluša neku radijsku postaju i svaku poruku koju čuje u rubrici želje i pozdravi protumači kao da je netko njoj poslao! Što je najgore, ona nije samo da govori o urotama...ona te "urote" pokušava i rješavati....drugim riječima počela je slati poruke svima, napada ih za ono što si je ona utuvila u glavu.....ljudi su je počeli izbjegavati! A mi ne znamo više što da učinimo! Tata radi na terenu, brat isto, ja sam se udala u drugi grad, a ona je sama u velikoj kući....stalno govori da joj netko hoda noću oko kuće i da je pokušava zastrašiti....Kada pokušamo pričati s njom i spomenemo joj psihologa, ona počne govoriti da je mi hoćemo strpati u ludnicu i da ona nije luda. Nedavno se skoro ubila....zaspala je u kući i cigaretom zapalila tepih....da ujak nije naišao, ne znam što bi bilo! Svi se jako brinemo, ali ne znamo kako joj pomoći! Psihijatru je ne možemo natjerati da ode kad ona to ne želi, ali ovo više stvarno tako ne ide! Počela je ugrožavati i sebe i druge!

Molim vas da mi kažete koji bi to mogao biti poremećaj i da mi ukratko objasnite koja bi bila procedura u njegovu liječenju....Tako da joj znam reći točno što bi joj bilo kada bi posjetila doktora. Možda bi je tako uspjela nagovoriti da posjeti psihijatra sad

Hvala vam unaprijed na vašem odgovoru!

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Kod Vaše majke radi se o psihotičnom poremećaju, koji se da uspješno liječiti.Savjetujem Vam da se obratite obiteljskoj liječnici koja će u kućnoj posjeti procijeniti potrebu prisilne hospitalizacije , ukoliko izravno ugrožava vlastiti život ili zdravlje ili sigurnost , odnosno život ili zdravlje ili sigurnost drugih osoba te postupiti po protokolu.