Psihijatrija

Pitanje

Ivana

Poštovani,
javljam se zbog problema koji ima moj otac. Unazad par godina ima različite sumanute ideje, primjerice osjećaj urote prema njemu, misli da ga se prisluškuje preko telefona i slično. Nismo se toliko do sada uznemiravali jer nije nikog ugrožavao svojim izjavama, a i nije bilo ni toliko izrazito. No, zadnjih par dana situacija se promijenila-razvio je snažan osjećaj ljubomore uz konstrukciju čitave priče o preljubu (sasvim neopravdanom) moje majke pri čemu je bio i verbalno agresivan. Percepcija stvarnosti mu se izrazito iskrivila, a on izrazito negira takvo stanje optužujući druge. Zabrinuta sam i za oca i za majku te mi, molim vas, recite na koji način pristupiti mu te ga privoliti na eventualno liječenje.

Prof. dr. sc. V. Folnegović Šmalc

Stanje Vašeg oca svakako zahtjeva liječenje.Pokušajte ga nagovoriti na posjet liječniku sa izlikom da " ide samo na razgovor" ili uklopite posjet liječniku u njegov sumanuti sklop razmišljanja. Ako to ne uspije preostaje Vam prisilna hospitalizacija putem službe hitne pomoći.