Psihijatrija

shizofrenija- životni vijek

vedrana28

Utječe li pojava bolesti u adolescentskoj dobi na dužinu živtnoga vijeka?

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Ako se u adolescentnoj dobi pojave simptomi shizofrenije, onda je samim tim i životni vijek dobrim dijelom mijenja kako u kvaliteti tako i u dužini. Što to znači? Shizofreni bolesnik mora uzimati i medikamentoznu i ostale vrste terapije, a nema terapije koja nema potencijalne nuspojave. Neke od nuspojava su na primjer porast tjelesne težine, povečanje masnoće, tj metabolički sindrom, mogući razvoj dijabetesa itd. To su dakle bolesti, koje ako se ne liječe mogu utjecati na skraćenje životnog vijeka i zato u odabiru terapije o tome treba voditi računa. Nadalje, neke terapijske metode mogu dovesti do promjene krvne slike, što također može biti relevantno na dužinu i kvalitetu života. I možda najvažnija preporuka, shizofreni bolesnicu su ponekad suicidalni, posebno ako se ne liječe adekvatno, pa mogu izvršiti suicid, a što naravno drastično mijenja dužinu života. Da bismo to izbjegli, svakako treba liječenje kod stručnjaka-psihijatra.