Psihijatrija

socijalna fobija

Antonija

Imam 23 godine.
Oko 2 godine sam u depresiji, a već više od godinu dana posjećujem psihijatra.
Otišla sam psihijatru svojevoljno, zbog straha da bolujem od shizofrenije.
Međutim, moja dijagnoza je bila opsesivna neuroza i socijalna fobija.
Usprkod toj dijagmozi, ja se i dalje bojim da ne obolim od shizofrenije, makar je nitko u mojoj obitelji nema.

Uzimam Zoloft, dozu od 50 mg na dan,
a u zadnja tri mjeseca, doza je smanjena na 25 mg na dan.

Vodim sasvim običan život, studentica sam,
ali otkad znam za sebe bojim se kontakata sa ljudima,
jako sam sramežljiva, introvertirana i uplašena.

Nikad nisam imala dečka, upravo zbog tog straha od odbacivanja,
da me ne povrijede i straha od razočarenja.
Zbog toga sam jako frustrirana i nesretna.
Ne znam kako promijeniti način na koji razmišljam,
da me nitko neće voljeti onakvu kakva jesam,
i kako dopustiti nekome da mi se približi,
kako pobjediti taj strah i dobiti bar malo samopouzdanja?

Ako nastavim ovako , bojim se da ću poludjeti.
Stalno se vrtim u krug, i nikako da učinim korak naprijed.
Što da radim?

Prof. dr. sc. V. Folnegović Šmalc

Poštoivana,
Dobro je da imate povjerenje u Vašeg ordinarijusa te da redovito uzimate preporučenu terapiju. Strah od odbacivanja ćete riješiti kad proradite prijašnju životnu situaciju u kojoj ste doživjeli odbacivanje.Zamolite Vašeg liječnika obiteljske medicine da Vam posveti malo vremena ili potražite psihoterapeuta.