Psihijatrija

tardivna diskinezija

xxxxx

Već 5 godina se liječim od schizofrenije, isprobao sam sve nove neuroleptike(uključujući zeldox),zadnje dvije godine sam na seroquelu i taj mi je lijek u zadnje vrijeme počeo smetati, nemam pozitivnih simptoma(halucinacije) ali negativni postaju sve izraženiji ,umor,apatija,bezvoljnost...mislim porazgovarati sa svojim doktorom o promijeni terapije,ciljam na moditen(to je jedini stari antipsihotik koji podnosim ali sam dosta extrapiramidalan)jer ne djeluje sedativno.Trenutno sam na 600mg seroquela ,a smanjenje doze mi ne pomaže,čak mi se javljaju i slušne halucinacije.Bojim se tardivne diskinezije,pa me zanima i drugo mišljenje psihijatra;koliko ste otprilike vidjeli ljudi i koliko je vaših pacijenata koji su na starim neurolepticima razvilo tu nesretnu tardivnu diskineziju?

unaprijed hvala!

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Tardivna diskinezija je nuspojava antipsihotika , češće se javlja kod primjene tipičnih ( starih) antipsihotika dok se kod atipičnih ( novih) antipsihotika gotovo ne pojavljuje.Veća je mogućnost pojave tardivne diskinezije kod dugotrajne primjene tipičnih antipsihotika , no kako je većina nuspojava individualna tako se kod nekih pojedinaca neće javiti određena nuspojava niti uz dugotrajnu primjenu čak i uz visoke doze pojedinog lijeka , dok drugi hoće. Savjetovala bi Vam da se svakako javite svom psihijatru koji Vas vodi i koji će najbolje znati procijeniti koji antipsihotik Vam najbolje odgovara.