Psihijatrija

Žrtve paranoidne shizofrenije

Igor1

Molio bih za savjet.
Najveće žrtve takvih bolesti su sami bolesnici, no ja na ovom
mjestu ne bih trebao savjet iz takvog aspekta nego iz perspektive
treće strane. Ukratko, situacija je slijedeća: Moj prvi susjed
boluje od takve bolesti te se kod njega bolest izražava peridičkim
agresivnim i neprijateljskim ponašanjem prema mojoj obitelji (kuća do).
Bolesnik do sada nije fizički ozlijedio nikoga od nas, ali nam je proizvodio
materijalnu štetu npr. oštećivanjem naše imovine kao što su ograda, auto itd.,
no najveću štetu radi verbalnim i prijetećim ponašanjem kao što su učestale
uvrede, vikanja, prijetnje smrću prema mojoj obitelji
(uključujući i mojem sada četverogodišnjem djetetu), te radnje usmjerene na
potencijalne direktne fizičke prijetnje prema nama, kao što su prijetnje sa
sjekirama, noževima, a i prijetnje vatrenim oružjem kojeg potencijalno posjeduje
(nije nemoguće vjerovati da zaista i posjeduje vatreno oružje budući mu je sin
bio sudionik domovinskog rata, 30-ih godina, bolesnik sam ima oko 60 godina)
Bolesnik je zbog nekih svojih radnji bio uvjetno kazneno osuđivan.

Prvo što me zanima jest da li je moguće da ja kao neka treća strana, dakle ne kao
član obitelji bolesnika ili slično imam legalno pravo dostaviti ustanovi koja je
zadužena za brigu o tom bolesniku podatke o kaznenim djelima koje je počinio
kako bi liječnici u takvoj ustanovi imali kompletnije podatke o manifestaciji
bolesti kod dotičnoga? Naime liječnici takvog bolesnika mogu baratati ograničenim
podacima o bolesniku koje dobiju na temelju promatranja ponašanja bolesnika u ograničenim
uvjetima koji također uključuju i prikupljene informacije od članova obitelji bolesnika
koje nikako ne mogu biti posve objektivne te na taj način liječnici potencijalno ne dobiju
sve podatke koji bi im bili kritični za primjenu adekvatne terapije.

Drugo što me zanima je slijedeće, nedavno je preminula supruga bolesnika koja je koliko
je to bilo moguće se brinula za bolesnika, tako da je sada bolesnik ostao živjeti sam
sa svojim sinom koji zbog posla i drugi obveza i razloga moža nije kompetentan da se
adekvatno brine za bolesnika. TOme u prilog ide i činjenica da se bolesnik od smrti svoje
žene sve učestalije agresivno ponaša prema meni i mojoj obitelji te sam ja i cijela moja
obitelj u strahu da prije ili kasnije ne postanemo i fizičke žrtve bolesnika.
Potencijalna opasnost od ekstremnih slučajeva kao što se desila u obitelji Voškion
perzistira i u ovom slučaju te bih molio za savjet i pomoć kako da se ja i moja
obitelj u okvirulegalnih opcija unutar RH zaštitimo od takvih slučajeva kad se već
ne možemo legalno adekvatno zaštiti od materijalnih i nefizičkih štetnih djelovanja
bolesnika prema nama.
Zahvaljujem unparijed na odgovoru

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Vaše pitanje više se odnosi na pravno policijske nego na medicinske aspekte bolesti, te Vam stoga i odgovor može biti samo djelomičan.Vaše prvo pitanje odnosi se na heteroanamnestičke podatke , odnosno podatke koji o nekom pacijentu daju druge osobe.Oni su u svakom slučaju uvijek dobro došli i dragocjen podatak koji liječnicima pomaže pri procijeni funkcioniranja van bolnice , te pomažu u procjeni uspjeha liječenja.Pri tome naravno liječnik uzima u obzir sve relevantne činjenice vezane uz pojedini slučaj.
Što se tiče Vašeg drugog pitanja , svakako da teški duševni bolesnik , posebno obolio od paranidne shizofrenije treba određeni stupanj pomoći i njege, dok bi za svaki drugi stupanj nadzora ipak ipak trebali imati više podataka.
U Vašem slučaju smatram da bi bilo poželjno za pomoć se obratiti policiji , odnosno prijaviti svaki slučaj počinjenja bilo čega što ima obilježja napada na Vas ili na Vašu obitelj kako bi se pravovremeno mogle spriječiti eventualne neželjene posljedice.Možete se obratiti za pomoć , odnosno uputiti u problematiku Vašeg susjeda i nadležnom Centru za socijalnu skrb.