Psihijatrija

pomoć - savjet liječnika

aapetra

u rujnu sam se liječila u KBC Rebro; dijagnoza F 25.0. U bolnicu sam završila zbog pokušaja suicida. Problem je takav da sam u bolnici funkcionirala ˝odlično˝, i doma sam nastavila s vježbama pozitivnog mišljenja, no kako vrijeme prolazi, vježbe me umaraju (lijekove pijem redovno), ponovno sam često jako uznemirena i ne mogu se samostalno smiriti (po savjetu liječnika suprug mi da i do 4 normabela od 10 mg). Znam da trebam ponovno u bolnicu, ali imam paničan strah od odlaska u bolnicu: odvajanje od obitelji uzrokuje mi svakodnevno plakanje (imam dijete od 7 godina), ali najveći problem je što kad jednom uđem u bolnicu, više nemam ja kontrolu oko odlaska kući. Iako znam da je to vezano uz poboljšanje mog stanja, liječnik uvijek inzistira da povratak doma ˝dogovaram˝ s suprugom. Ali taj dogovor to zapravo i nije, jer ako on kaže može, onda može, ako ne, ja ostajem. Prema tome to nije nikakv dogovor. Zato ja sve odradim po ˝nacrtu˝ samo da se to što prije završi.
Ipak, na to je teško išta odgovoriti, stoga molim za savjet: kako da u sebi pronađem način da odem u bolnicu, a da, kad odem, ne budem uvjetovana od drugih o svom povratku? Kako da kontrola bude moja? Jer ako i sljedeći put budem ovisila o odlukama supruga koji je 350 km udaljen od mene, zaista mislim da više neću moći ostati u tom braku.

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Jedna od karakteristika bolesti od koje ste naveli da se liječite su promjenjivo raspiloženje koje može varirati od depresivnog do jako veselog , te promjene u testiranju realiteta. Simptomi Vaše bolesti kad je u aktivnom stadiju sa sobom povlače i teškoće u svakodnevnom funkcioniranju , uključujući i teškoće u donošenju odluka , pri čemu je posebno važno da Vaše odluke budu adekvatne , misleći pri tome da budu dobre , kako za Vas tako i za ljude iz Vaše okoline. U tom smislu može biti važno da imate uz sebe osobu koja je u određenim trenucima spremna Vam pomoći u donošenju odluka. Preporučujem Vam da o tome porazgovarate i izravno sa svojim psihijatrom.