Bolni odnosi nakon poroda

Frida1982

Poštovani,
Zanima me da li je normalno da 5 mjeseci nakon poroda odnosi mogu bit još uvijek bolni i neugodni!? Prilikom poroda rađena mi je epiziotomija i pored toga sam dosta popucala. Da li je moguce da su odnosi bolni zbog načina na koji sam šivana? Bila san na pregledu 2mjeseca nakon poroda, moj ginekolog je rekao da je sve uredu,a odnose smo počeli imat tek nakon tog pregleda. Zbog boli rijeđe imamo odnose. Da li ce to spontano prestat,ili moram nešto poduzet!?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, niste mi naveli da li dojite.
Na osnovu izloženog smatram da su bolni odnosi, tj. dispareunija kod Vas prouzročeni ožiljcima od epiziotomije i laceracijama plićim i dubljim u rodnici i na vanjskom spolovilu.
Ako dojite i ne menstruirate to može samo po sebi biti uzrok jer je smanjena razina estrogenih hormona, te je to uzrok bolovima.
Svakako savjetujem korištenje lubrikanta tijekom odnosa.
Svakako će se bolovi smanjiti tijekom idućih mjeseci.

baja9922

poštovani doktore ja i cura imali smo odnos prije 2 mjeseca i nakon toga imala je 2 normalne menstruacije i poslije tog odnosa smo radili 6,7 testova na trudnocu u pravilno vrijeme jer je menstruacija malo kasnila i sumnjali smo na trudnocu, ali svi su testovi negativni..
e sad druga menstruacija je pocela 7.8 a zavrsila 12.8 i danas ju stomak zabolio isto kao kad treba dobiti menstruaciju i ima par crveno smedih tockica.. nema nikakve simptome trudnoce i nije imala simptome menstruacije jer je tek prethodna zavrsila.. da li je to uranjena menstruacija i sta bi mogao biti uzrok tome?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

Dola16

Postovani, proslo je 6 tjedana od poroda,rodila sam vaginalno i radena mi je epiziotomija,bila sam kod ginekologice i rekla je da je sve u redu. Pokusali smo imati odnose medutim mene je toliko bolilo na ulazu u vaginu da nije mogao niti uci unutra! Zanima me dali je to normalno,i dali ce ako sacekam jos neko vrijeme manje bolit i radi cega je tolika bol?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte još malao. Koristite lubrikante ili Contratubex izvana ili cicatridina vaginalete i sl.

maja060995

Poštovani,
Od poroda je prošlo 6 tjedana, pri porodu mi je rađena epiziotomija i ispucala sam unutra. Muž i ja pokušali smo imati odnose, rana od reza me ne boli, spolovilo normalno ulazi na početku ali unutra kao da nešto smeta, kao da postoji neka “pregrada” i dalje ne može i neugodan osjećaj, kao da je preusko ili ne znam o čemu se radi. Ginekološki pregled još nisam obavila, bebu sam samo dojila ali sada je i na dohrani. Možete li mi reci o čemu se radi, da li je nešto ozbiljno?
Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda je nemoguće reći o čemu se radi. 6 tjedana nakon poroda završeno je babinje i svi organi se vraćaju u predgravitetne okvire, tako da ne mogu reći o čemu se radi. Savjetujem da što prije učinite ginekološki pregled.

maja060995

Postovani,
Već sam vam pisala, ginekološki pregled je obavljen i uredno je sve, ali muci me da li mi možete reci zašto krvarim u toku odnosa? Da li je to normalno? Nemam nikakve bolove ..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je prilikom pregleda ustanovljeno da je sve u redu (dakle nema 'ranice', polipa, upale) tada se najvjerojatnije radi o kontaktnom krvarenju. Kontaktno krvarenje se javlja ponekad tijekom odnosa zbog mehaničkog uzroka. Ponekad se to dešava kod grubljeg odnosa ili ukoliko sluznica nije dovoljno ovlažena.