HNL

Đurđa

Poštovani,

da li su proširene vene kontraindikacija za korištenje hormonskog nadomjesnog liječenja.

Zahvaljujem na odgovoru.

S poštovanjem,

Đurđa

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Proširene vene samo su relativna kontraindikacija za primjenu hormonskog nadomjesnog liječenja. Prije uvođenja ove terapije smatra se obaveznim učiniti paletu laboratorijskih pretraga koje uključuju KKS, ŠUK (šećer u krvi), jetrene probe, koagulogram (testove grušanja krvi), urin sa sedimentom, te pregled dojki s Rtg mamografijom i ultrazvukom. Ukoliko je koagulogram u granicama normale, a konzultacijski pregled flebologa ne smatra da su varikoziteti rizični za primjenu HNL-a, nema razloga da ne uzimate ovu terapiju. Radi Vaše sigurnosti vjerojatno će Vam se savjetovati ponavljanje testova za grušanje krvi tijekom primjene HNL-a. U slučaju bilo kakvih odstupanja terapija će se prekinuti.