Izostanak menstruacije nakon prestanka kontracepcije

jigglypuff

Poštovani,

Pila sam Logest 7 godina i prestala s uzimanjem 31.5. nakon što sam popila cijelu karticu. Menstruaciju sam dobila 3.6. kako sam i trebala.

Zbog smanjenog libida, vaginalne suhoće i debljine odlučila sam prestati piti pilule te nisam započela novu karticu 7.6.

Oko 21.6. imala sam spolne odnose sa dečkom i koristili smo prezervativ. Nismo primjetili ništa što bi ukazivalo da smo ga neispravno koristili.

Oko 26.6. mi je na neka 4 dana krenula bol u bradavicama, bile su crvene i osjetljive na dodir. Je li to posljedica ovulacije? Bol nakon nekih 4-5 dana prestala.

Menstruacija mi još uvijek nije stigla, imala sam jučer tek blago smeđi iscjedak.

Radila sam i test na trudnoću prije par dana ali je bio negativan.

Zanima me jesam li test radila prerano, i koliko bih od odnosa trebala raditi test na trudnoću da bude valjan? Postoji li uopće valjan strah od trudnoće u mom slučaju? Brine me što mi menstruacija još nije došla, ako je 26.6. zaista bila ovulacija, ima li smisla očekivati menstruaciju prije nego prođe neka dva tjedna od ovulacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija nastupa dva tjedna nakon ovulacije. Test na trudnoću je najbolje raditi u vrijeme oko očekivane menstruacije. Test može detektirati trudnoću nakon implantacije zametka. Implantacija se dešava otprilike 7 do 10 dana nakon oplodnje. Nakon prestanka uzimanja oralnih kontraceptiva menstruacija može izostati dva do tri ciklusa.

jigglypuff

Hvala na odgovoru. Dobila sam u međuvremenu menstruaciju. Zanima me je li normalno da nakon pauze menstruacija bude oskudna? Trajala je tri dana bez većih krvarenja.

Ivo Balenović, dr. med.

To je uobičajeno nakon prestanka s oralnim kontraceptivima.

MV0910

Poštovani,
Nakon prestanka uzimanja Yaza (vec 11 mjeseci), nikako da mi se ustabili ciklus. Svaki drugi mjesec otprilike pijem Duphaston za izazivanje krvarenja. Svi brisevi, papa test, UZV - sve je uredno. Ginekolog mi je predložio Klomifem, jer sam prestala piti Yaz isključivo zbog planiranja trudnoće. Međutim, iako je očito u pitanju neki hormonski disbalans, nitko me ne šalje ni na kakve pretrage... LH trakice mi ne pokazuju ovulaciju. imam 28 godina, normalne sam tjelesne težine i životnih navika (aktivna, bavim se tjelovježbom, zdravo se hranim).
Molim Vaš savjet što mi je najpametnije učiniti. Je li prerano otici privatno na obradu zbog neplodnosti? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da prvo uradite kompletnu hormonsku analizu (između 3. i 5. dana ciklusa), te odredite vrijednost progesterona (21. dan ciklusa). Progesteronom dokazujemo ovulaciju.

MV0910

Poštovani,
Hvala Vam na brzom odgovoru.
Samo bih još pitala, može li se uraditi analiza prvi dan ciklusa, iako je krvarenje izazvano uzimanjem Duphaston tabletama?
Hvala Vam, radite prekrasan posao...

Ivo Balenović, dr. med.

Hormoni se mogu vaditi nakon menstruacije izazvane duphastonom.