klamidija treci put

Dragana

postovana,
Kos supruga i mene nadjena je bakterija chlamydia. Nakon terapija azitromicinom i ciprocinalom (ne paralelno), bakterija je prisuta kod oboje. Zanima me, postoji li neka metoda kojom se moze utvrditi na koji antibiotik deluje bakterija koju imamo, jer mi trazenje "pravog" antibiotika ne deluje zdravo, bez obzira na krajnji ishod.

Unapred zahvalna

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U Vas i Vašeg supruga se zasigurno radi o rezistentnom soju klamidije, te bi bilo poželjno pokušati primjeniti produljenu antibiotsku terapiju. Lijekovi koje ste koristili trebali su dovesti do negativizacije nalaza, ali kod Vas se vjerojatno radi o dugotrajnoj infekciji s otpornim uzročnikom. U slučaju da produljena terapija Azitromicinom illi Doksiciklinom (Hiramicinom) neće uroditi plodom, bilo bi preporučljivo kontaktirati infektologa koji se može odlučiti za alternativnu terapiju Ofloksacinom, Amoxicilinom ili Eritromicinom. Ipak, treba, napomenuti da je th Azitromicina i Hiramicina ona koja rezultira najboljim stupnjem izliječenja. Mikrobiološkim nalazom na žalost ne dobiva se informacija o senzitivnosti klamidije na određeni antibiotik kao kada radimo mikorbakteriološke pretrage i antibiogram na aerobe i anerobe.