Pcos i inzulinska rezistencija

Link12

Postovani, zamolila bih vas da mi protumacite sljedeci nalaz:
Glukoza 4.8 mmol/L, inzulin 41.1 pmol/L, inzulinska rezistencija 1.26
Sve je unutar referentnih vrijednosti, ali ne znam sto to sve znaci.Inace, imam policisticne jajnike.Trebam li ja raditi OGTT ili je ovo dovoljno pouzdano? Ne znam zasto mi odmah nisu rekli da radim taj OGTT i sto je on uopce.
Savjetujete li mozda neke druge pretrage jer stvarno me strah dijabetesa?
Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, inzulinska rezistencija je stanje organizma kod kojeg dolazi do slabljenja perifernog učinka inzulina. Njegova glavna zadaća je olakšavanje prelaska šećera iz krvi u ciljana tkiva. Za dijagnozu inzulinske rezistencije je potrebno učiniti 2-satni OGTT s određivanjem vrijednosti glukoze i inzulina natašte i dva sata nakon standardiziranog ugljikohidratnog opterećenja.

Link12

Pozdrav! Hvala na prijasnjem odgovoru.
Evo ja sam danas napravila OGTT i ovo su rezultati nalaza.
Glukoza nataste: 4.2 mmol/L ( nikad nije bilo ovako nisko, a ref. vrijednosti su 4.4-6.4, vadim krv bas cesto i cudno mi je da je tako nisko odjednom )
Glukoza 120 min 3.8mmol/L, ref. je <7.
Cudno mi je kako je glukoza nakon secera niza nego nataste i znaci li sad taj nalaz inzulinsku rezistenciju? Ili previse inzulina?
Puno hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana nalaz ukazuje na dobar inzulinski odgovor. Dva sata nakon opterećenja glukozom, razina šećera u krvi spustila se upravo zbog djelovanja inzulina.

Postovani,

Zbog akni moja ginekologica je predlozila da se uradi test na inzulinsku rezistenciju.

Rezultat je sledeci:

Glukoza 5.0 mmol/L
Inzulin (s) 10.0 ref vrij. 2.6-24.9
Inzulin 120' 10.3
Glukoza 120m 4.9mmol/L

Molim Vas za misljenje, hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su uredni. Nemate inzulinsku rezistenciju.

Kikiriki95

Postovani,
Insulin na 0'= 12,60
Insulin na 120'= 33,60
Na sta konkretno upucuje ovaj nalaz i sta se u ovom slucaju treba preduzeti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti inzulina su u granici normale.

Niki1985

Poštovani doktore,

molim vas vaše mišljenje vezano za nalaz:

INZULUN I 13,1 (mIU/L)
INZULIN II 145,8 (mIU/L)

GLUKOZA NATAŠTE 4,8 nmol/L (MANJE OD 7,0)
TEST ORALNE PODNOŠLJIVOSTI GLUKOZE 7,6 nmol/L (poremećena glikemija natašte, manje od 7,8)

Doktorica mi je prepisala lijek Pioglitazon a 30 mg tablete, strah me uzimati taj lijek zbog nuspojava.

hvala lijepa.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lijek ste dobili zbog inzulinske rezistencije. Svaki lijek može imati određene nuspojave, no ukoliko je korist veća od mogućih nuspojava potrebno ga je uzimati.

~pahuljica~

Poštovani,
Molila bih Vaše cijenjeno mišljenje na rezultat OGTT-a na koje me uputio ginekolog. Imam 33 god, PCOS, te neredovite cikluse (u trajanju od 30 do 90 dana), LH-FSH inverziju i povišen testosteron.

Glukoza 0' - 5.4 mmol/L
Glukoza 120' - 6.8 mmol/L

Inzulin 0' - 8.6 uIU/ml
Inzulin 120' - 45.7 uIU/ml

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nešto su povišene vrijednosti inzulina nakon opterećenja što bi moglo ukazivati na inzulinsku rezistenciju, koja se često nalazi kod policističnih jajnika (PCOS). Nalazi glukoze u krvi su uredni i za sada bi bilo dovoljno paziti na prehranu uz redovitu tjelesnu aktivnost. Treba izbjegavati namirnice s visokim glikemičkim indeksom i držati tjelesnu težinu što bliže optimalnoj.

t3ya

Pozdrav,
Bila bi jako zahvalna kad bi mi rastumacili nalaz.
Poslao me ginekolog na ove pretrage i nalazi su sljedeći:

Funkcija ß-stanica gušterače
(HOMA2-B) (14) 117

Periferna osjetljivost na inzulin
(HOMA2-S) 79

Indeks inzulinske rezistencije
(HOMA2-IR) 1,3

Inzulin I (1) 60 pmol/L (referentni 18 do 173)
Inzulin II 235 pmol/L

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, poštovana, HOMA indeks inzulinske rezistencije (HOMA IR) vam je u granici normale. No, budući da ovo spada u područje endokrinologije savjetujem da za preciznije objašnjenje upitate endokrinologa - dijabetologa.

andreamm17

Poštovani,

Da li mi možete molim Vas protumačiti nalaz.
glukoza 0 min =5.2 mmol/L
glukoza 120 min. =5.0 mmol/L

Inzulin
Natašte=35.1 pmol/L
120min= 294.2 pmol/L

Puno hvala unaprijed.
Lp

Iva112

Pozdrav doktore

Naime htjela bih da mi objasnite za vijeke vijekova kako to sve funkcionira i da ne trazim po goglu od novinara odgovore.

Naime poslije menge znaci dobila sam mengu dva dana prije spolni odnos s ejkulacijom van. I sad pitanje je dali su za trudnocu sanse teoretske posto spremiji prezive 72 sata i da je slucajno iscurilo nesto ajmo reci oni bi trebali izaci s krvlju van jelda?

Do sljdece ovulacije je od zavrsetka menge 11 dana s mengom 18 dana.

Kako je moguce i da li je moguce da se oplodi stanica na neplodne dane s tim da odnosa poslije menge nije bilo.

I kad se javlja implantacijsko kraverenje!
Neki pisu iza ovulacije a neki 6 do 12 dana od odnosa tu sam totalno zbunjena
Znaci ako mi je odnos bio na neplodne dane sigurne ajmo tako reci iako ne postoje sigurni i dobijem mengu i iza toga implantacija?

blueline

Poštovani,
Molim vas za tumačenje nalaze, jesu li dobri?

Glukoza
0 min: 5.3 mmol/L
120 min: 5.0 mmol/L

Inzulin:
0 min: 46.70 pmol/L (13.9–152.9)
120 min: 254.50 pmol/L

Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale.

Mila12link

Postovani, zamolila bih vas da mi protumacite sljedeci nalaz:
O-GTT
Glukoza natašte 4.6 mmol/L
Glukoza nakon 30 min: 6.1 mmol/L
Glukoza nakon 60 min: 4.3 mmol/L
Glukoza nakon 90 min: 4.2 mmol/L
Glukoza nakon 120 min: 4.0 mmol/L
Glukoza u urinu na kraju testa: negativan

Inzulin (IRI) natašte: 6,0 mU/L

Aktivnost b stanica 94,9 %
Periferna osjetljivost na inzulin 131,2 %
Indeks inzulinske rezistencije 0,8
HOMA KALKULACIJA ZA IR PRIMJENJIVA SAMO ZA ENDOGENI INZULIN

Cortisol u 8h 469,0 nmol/L

Napomena: prvi dan zadnje menstruacije 12.10.2022 a nalaz rađen 13.10.2022.

Da li je moguća inzulinska rezistencija prema ovim nalazima ili neki drugi poremecaj? Simptomi su neredovite mensturacija, nemogucnost skidanja kila, ucestalo mokrenje itd...