policistični jajnici, Diane 35

Ana

Poštovani!
Imam 22 godine. Visoka sam 158 cm, teška 48 kg. Prije dvije godine (2000.) posjetila sam po 1. put ginekologa zbog izrazito neredovitog ciklusa (izostanka menstruacije i po 4,5 mjeseci). Nakon specijalističkog pregleda endokrinologa i ultrazvuka dijagnosticirani su mi policistični jajnici(Vidi prilog dolje!) Budući da nisam bila sklona uzimanju hormonalne terapije, ginekologica je predlozila da pričekamo još neko vrijeme ne bi li se ciklus sam od sebe ustalio. To se do 2002. nije dogodilo, zbog čega sam prije mjesec dana, nakon peteromjesecnog nepojavljivanja krvarenja, bila na ponovnom pregledu kod ginekologa, a zatim i na ultrazvuku te na vađenju krvi. Na ultrazvuku je ustanovljeno da nemam nikakvih cista (ginekologica je stoga dijagnozu policističnih jajnika preimenovala u mikrocistične jajnike), krvna je slika bila uredna, te mi je nakon terapije Proverom propisana terapija kontraceptivom Diane 35. Diane uzimam 11 dana i osjecm znatne psihičke i fizičke promjene. Inače sam vrlo otvorena, druželjubiva, poduzetna i aktivna osoba, sportski tip jakog imunosnog sistema, i nikad dosada nisam imala nikakvih ozbiljnijih zdravstvenih problema. Otkad uzimam Diane poprilično sam depresivna, vrlo razdražljiva i sposobna rasplakati se u bilo kojem trenutku. Pa i sad, dok vam ovo pišem, strašno mi se plače. Nakon osamsatnog sna budim se umorna i općenito osjećam nedostatak energije i slabost u cijelom tijelu koje usto prati i lagani osjećaj mučnine. Generalno čini mi se kao da sam permanentno u nekakvom stanju zamućenosti i laganog pijanstva. Osim toga, u ovih me je 11 dana čak tri puta bolila glava, što je za mene posve nekarakteristično-to mi se inače događa 3 do 4 puta godišnje! U društvu prijatelja osjećam se nešto bolje, ali kad sam sama ili kod kuće sa svojima uopće ne funkcioniram normalno, kao da sam neka druga osoba. Ne znam hoće li te promjene uskoro prestati, vjerojatno ih još neko vrijeme mogu podnositi, no budu li uporno trajale, nisam sigurna da ću moći izdržati terapiju (prediđeno je 6 mjeseci) jer se osjećam onemogućenom da živim punim plućima kao prije. Energičnost i optimizam, moja tipična obilježja, odjednom su nestala. Možda da još samo spomenem da inače gotovo nikad ne uzimam lijekove, tako da su oni, kada bi ih uzela jer je to stvarno bilo potrebno,obično jako (uspješno) djelovali na mene. Sada me zanima Vaše mišljenje o mom problemu. Jesu li i koliko promjene koje navodim uobičajene? Jesu li one razlog za prekid terapije ili bih se trebala strpiti još neko vrijeme? Otprilike koliko? Ukoliko potraju koja je zamjenska terapija moguća? Može li uzimanje Diane ostaviti kakve trajne posljedice? Je li funkcija Diane samo ustaliti moj ciklus i potaknuti organizam na stvaranje potrebnih ženskih spolnih hormona ili lijek ima i druge zadaće? Koliko je štetan dugotrajan izostanak menstuacije i u kolikoj mjeri može otežati začetak djeteta? (Ovdje napominjem da se zbog izostanka menstruacije nisam nikad osjećala loše, a kamoli manje ženom što je moja ginekologica znala spominjati. No isto tako znam da jednom u budućnosti želim imati djecu i da bih vjerojatno bila izrazito nesretna ukoliko to ne bi bilo moguće.)
Najljepše Vas molim da mi što je moguće prije odgovorite jer mi je to trenutno najvažnija stvar u životu. Unaprijed Vam puno zahvaljujem, Ana

1. UZV - AS - Uterus veličine 39x37x32 mm
Ukupna debljina endometrija 5 mm
Desni ovarij veličine 34x27 mm, lijevi 33x25, oba izgledaju
policistično
Datum: 7.10.2000.
2. Endokrinolog
Nalaz: 1. LH 4,7, FSH 4,2, testosteron 2,5. estradiol 0,08, prolaktin 6,2.
DHEA-SO4 8,0, androstendion 5,5
2. Antitijela štitnjače: negativna
Mišljenje: Naknadno prispjeli hormonski nalazi sukladni policističnim jajnicima.Antitijela štitnjače negativna. Nastavak tretmana po preporuci ginekologa ( u slučaju duljeg izostanka menstruacije gestageni!). Kontrola ovdje za godinu dana.
Datum: 9.2.2001.
3. UZV - AS - Uterus vel. 44x40x34 mm
Ukupna debljina endometrija 3 mm
Desni ovarij vel. 27x17, lijevi 29x21, oba morfološki b.o.
Datum: 13.9.2002.

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Ana,
S obzirom na nuzpojave pri uzimanju Diane 35 preporučam da ih prestanete uzimate već nakon prvog ciklusa. Pokušajte regulirate menstruacijske cikluse s Utrogestan tbl koje će te uzimati od 19. dana ciklusa (1. dan ciklusa = početak krvarenja) kroz 7 dana 2x2 tbl koje će te stavljati u rodnicu, najmanje kroz tri ciklusa.