Postoji li mogucnost trudnoce?

kasandar

Postovani,
izvinjavam se ako je tema dupla, vidim iste naslove, a hitno mi treba odgovor. Ne snalazim se bas na forumu, jer sam novi clan.
Naime, radi se o sledecem.
Imao sam nezasticeni odnos sa djevojkom,medjutim tokom odnosa nije doslo do ejakuliranja (pojavila se samo ona sluz, ne znam kako se zove, ali iz vasih ranijih postova, zakljucio sam da u njoj nema spermija).
Ono sto mene brine je da sam, na nekih 4-5 sati prije tog odnosa ima ejakulaciju samozadovoljavanjem. Interesuje me postoji li sansa da su zaostali spermiji dospjeli u rodnicu. Ponavljam, tokom sexa nije doslo do ejakuliranja.

Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na taj način postoji šansa za trudnoćom ali je mala. Zbog rezidualne količine spremija koja može biti individualna i neki put dovoljna da dođe do oplodnje.

kasandar

Zahvaljujem na odgovoru.
Kada kazete "mala mogucnost" jel mislite na teoretske sanse ili se dogadjalo u vasoj klinickoj praksi?

Postovani, ja takodje nisam mogla naci prethodnu temu koja glasi na ovaj naziv pa cu pitati ovdje:

Da li postoji mogucnost trudnoce ukoliko decko prstenjaci djevojku sa rukama na kojima ima OSUSENE sperme ili je dira u podrucju oko vagine sa rukama na kojima je sperma osusena? I mozete li mi reci usljed cega moze doci do probadanja u podrucju jajnika?

Hvala na odgovorima!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kasandar, vidio sam trudnoće u praksi nastale na taj način.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anana ne postoji šansa.

Hvala puno na odgovoru postovani i oprostite ali imam jos samo jedno pitanje, naime prosli mjesec mi je usljed stresa i promjene ishrane mjesecnica kasnila 18 dana i bila je normalna,trajala 6 dana, inace prije toga su ciklusi u zadnjih pola godine bili u rasponu 28-31 dan. Interesuje me kada da ocekujem mjesecnicu ovog mjeseca,da li prema tim prethodnim ili ovoj od ove zadnje zakasnjele koja je trebala nastupiti 11.9 ali je jos nema?

L.P

kasandar

Doktore,
jos samo jedno pitanje odnoseci se na prvobitni upit na ovoj temi.
Koliko se spermiji mogu zadrzati poslije ejakulacije, odnosno poslije koliko vremena je sigurno imati odnos metodom prekinutog snosaja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kasandar sposobni su za oplodnju 48 sati.
Odgovorio sam vam na vaše pitanje. Ne ponavljajte se.

Oprostite jos jednom ako sam naporna, ali sam tek vidjela da sam Vas zaboravila pitati da li je moguce da ako se test na trudnocu radi nakon 2 tjedna izostanka menstruacije u popodnevnim satima i bude negativan te nakon par dana od urađenog testa nastupi menzes nakon 18 dana kasnjenja radilo o tzv. "laznoj menstruaciji"? Da li je test iz razloga sto je radjen popodne (pisalo je da je pouzdan nakon izostanka u bilo koje doba dana) nepouzdan iako je nastupila menstruacija kasnije i trajala 6 dana u normalnoj kolicini?

cula sam za mnogo slucajeva gdje tvrde kako su bile trudne a imale mjesecnicu, pa me hvata panika iako nisam imala prave spolne odnose osim simulacije sexa preko odjeće niti je sperma dolazila u kontakt sa vaginom. "Najstrasnije" je bilo sto mi je decko svrsio jedanput na straznjicu (oprostite na izrazu) ali se to desilo prije 2 mjeseca i nakon toga sam imala dvije mjesecnice, s tim da je ova zadnja kasnila tih 18 dana. Nikada ne nastavimo ponovo sa dodirivanjem nakon sto ejakulira, uvijek sačekamo ako cemo ponovo, ali me uvijek strah da mu se na ruci nalazi predejakulat iako me nikada nije cak ni prstenjacio ali me cesto zna dirati po straznjici, ali i povrh svega toga sam se tada odlucila da uradim test.

sada imate bolji uvid da mi kazete Vase misljenje, i zamolila bih Vas da mi malo bolje obrazlozite da li od ovih situacija ima razloga za paniku,
meni zvuci nerealno da je i pored negativnog testa i mjesecnice iza moguca trudnoca, ispravite me ako grijesim. LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anana21 ne kanim vam više odgovarati. Pozdrav.

Izvinjavam se jos jednom sto sam bila naporna, u svakom slucaju hvala i lijep pozdrav happy

Niwesa

Poštovanje....

Moje pitanje je u vezi trudnoce i kućnog testa na trudnocu! Napravila sam test na trudnocu 4-5 dana prije očekivane menstruacije na prvu jutarnju mokracu i bio je negativan nakon toga ponovila sam ga nakon 4 dana ali nema prvu mokracu nego tokom dana i razmak od mokrenja je bio 2 sata i bio je negativan drugo jutro sam opetnapravila test na prvu mokracu i bio je negativan znaci dan prije nego trebam menstruaciju dobit! Da li su testovi zbilja tocni i moj rezultat!? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Test je najbolje napraviti u vrijeme očekivane menstruacije i koji dan kašnjenja. Nikako ne prije.
Držite se toga.

koludrina

Poštovani,
malo sam zabrinuta, naime nezaštićene odnose sam imala, 31.8, 7.9 i 14.9, mjesečnicu prije odnosa sam imala 25.8 a ciklusi su mi od 25 do 28 dana. Mjesečnicu sam dobila 20.9 alo je slabija ali mislim da je mjesečnica jer sam imala jaki PMS, bolne grudi, bolovi u križima i preponama i stvarno mislim da ne mogu biti trudna a još da napomenem da nemam štitnjaču i da pijem svaki dan 150 letroxa,zadnji nalaz TSH njegova rijednost je 0.7.
U panici sam jer sam prekinula dugogodišnju vezu i osjećam se umorno a menszis je malo slabiji ali mislim da je mjesečnica jer je prvi dan bio poraćen bolovima kao i unače, lagani grčevi, krvarila sam dan dolaska, noć i danas je lagano a inače mi traju 3 do 4 dana!
Hvala, očekujem vaš odgovor!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vidim problem. Ne radi se o trudnoći nikako.

koludrina

Hvala na vašem odgovoru, imam još jedno pitanje. Naime kao što sam napisala u prethodnoj poruci menstruacija je bila 25.8, a odnosi 1.9, 8.9, i 14.9, bilo je naravno u noćnim satima dakle noć između 31.8 i 1,9,, 7.9 i 8.9 i 14 9. Ali zanima me sljedeće, evo menstruacija je stala nakon dva dana a došla je kao što sam rekla 20.9.
Vaš prijašnji odgovor je bio da se nikako ne radi se o trudnoći a i ja se tomu nadam, zašto je ovak kratka dakle dva dana i danas nema ništa a grudi su mi kao pred menzesis u pms-u,i bole me leđa koji je vaš savjet kao lječnika ili smatrate da ovo sve može biti i stvar psihe!
Molim vas nemojte ignorirati moj mail treba mi vaš savjet!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako sumnjate da se radi o trudnoći napravite test na trudnoću. Pozdrav.

Rista123

Postovani,
U poslednjih 7 meseci duzine ciklusa su bile 26-31 dan. U noci izmedju 26-og i 27-og dana ciklusa doslo je do puknuca kondoma tako da je mali deo ejakulata zavrsio u rodnici. 27-og dana nastupila je menstruacija. Da li je potrebno uzeti pilulu za dan posle ili ne postoji nikakva sansa za trudnocu?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba postkoitalna zaštita. Dobili ste menstruaciju.