Rubella

Nektar

Pozdrav,

Rodjena sam u Hrvatskoj i tu odrasla, tako fa pretpostavljam da sam vakcinisana protiv rubele, moji su me redovno vakcinisali. U knjizici stoji MPR '91, ali ne stoji druga doza za rubellu, samo morbili ponovo '97. A ja kao da se sjecam da su nas dosli vakcinisati u skoli, negdje sa 12 god. Ovdje su mi prilikom zaposlenja radili antitijela i bila su 5.9 IU/ml, sto je siva zona, ne moze se tvrditi da imam imunitet. Ubrzo sam ostala neplanski trudna pa je moj ginekolog ponovio test i tu je dosao rezultat 27 IU/ml, gdje pise da imam imunitet protiv rubelle. Njemu je to bilo dovoljno i nismo vise to spominjali. Sada, kako planiramo i drugo dijete, a imam jedno vrticko, pocelo me to kopkati, da li ponovo traziti nalaz ili vakcinisati se? Vakcinisala bih se, nemam nista protiv, ali je "ziva" vakcina i preporucuje se odgadjanje trudnoce od 3 mjeseca po ginekologu (po literaturi mjesec).

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da imate imunitet protiv rubeole (to se vidi po IGg antitijelima), nije potrebno ponovno cijepljenje.