Trombofilija

Salatica86

Postovani,

imala sam spontani pobacaj u 5 mjesecu trudnoce prije 5 godina (uzrok ne znam, nije radjena obdukcija, niti bilo sta, krvarenja razna, da bi zatim CRP skocio preko 100, i krenula plodna voda i porod), zatim vanmatericnu 2016 godine (oba puta ostala trudna iz prve kada smo htjeli), radila sam razne nalaze, svi su uredni, hormoni, TORCH, stitna, a sada sam i kompletirala nalaze za trombofiliju i oni su sljedeci:
Faktor II 104% (70-120)
Faktor V 112% (70-120)
Protein C 91% (79-140)
Protein S 95% (60-130)
Antitrombin III 110% (75-125)
Lupus Antikoagulans antitijela (skrining) 47 sec (31-44)
Lupus Antikoagulans antitijela (potvrdni) 37 sec (30-38)
EliA kardiolipin IgG 1.6 (<10 negativan)
EliA kardiolipin IgM 0.2 (<10 negativan)

MTHFR - lokus 677:
HOMOZIGOT ZA NORMALNI ALEL
ALEL 1: C677 (NORMALNI ALEL)
ALEL 2: 677C (NORMALNI ALEL)

PAI-1 lokus -675:
HETEROZIGOT
ALEL 1: -675 5G (NORMALAN ALEL)
ALEL 2: -675 4G (ALEL VISOKOG RIZIKA)
Zakljucak: U analiziranom uzorku utvrdjen je alel visokog rizika za trombofiliju.

Sada, ja vidim da je sve uredno osim ovog PAI 4G, ali ne razumijem da li ja imam trombofiliju ili imam rizik za nastanak trombofilije? Pretpostavljam da ce biti nuzna terapija u trudnoci i zbog proslih spontanih. I ako mi mozete uopste reci o trombofiliji, znam sve o trudnoci, vec ovako bez trudnoce, da li se pije terapija, koliko ja imam povecanu sansu za trombozu? Ne znam, neko kaze nije strasno, to nije bolest, a opet negdje procitam da jeste, da imam veliku sansu za trombozu.
Srdacan pozdrav i hvala na odgovoru unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trombofilija nije bolest, nego skup nasljednih poremećaja povezanih s sklonošću trombozi. Rizik je povećan u trudnoći, a kao posljedica tromboze može doći do gubitka trudnoće. Vi ste heterozigot za PAI 1 lokus (polimorfizam), što znači da imate kombinaciju alela (gena) visokog rizika i normalnog alela (4G/5G). Homozigoti za mutaciju PAI 1 (4G/4G) imaju oba alela visokog rizika, te do 5 puta veći rizik za trombozu od kombinacija 5G/5G i 4G/5G. Polimorfizam 4G/5G u predviđanju tromboze je sporan.

Salatica86

Postovani,

bila sam kod hematologa, i objasnila mi je kao i vi sto ste rekli, da je ovo blaga mutacija, da postoje jace puno i da cak je upitno da li treba heparin u trudnoci, ali ja cu ga uzimati zbog istorije spontanog pobacaja i vanmatericne. A dalje dala mi je da radim FAKTOR V i FAKTOR II , isto urodjene trombofilije, to nisam odradila, i objasnila mi je da su one puno gore od mutacija MTHFR I PAI, a isto su nasljedne. Sad ne znam koliko ja imam sansu za to, s obzirom da mi niko u siroj porodici cak , sa obe strane, nije imao trombozu, emboliju, itd .. Postoji istorija mozdanih i srcanih udara u porodici, ali sve 55+, 60+, 70+ godina ... I dalje mi je dala da ponovim na Lupus antikoagulans, jer je skrining pokazao 47 sec (31-44), potvrdni pokazao 37 (normalno do 38), a oni su ipak u napomeni stavili , lupus antitijela pozitivna ... iako su mi svi do sada govorili da je to uredan nalaz. Ali treba da ponovim to, ma da, kaze da se cesto zna desiti, iz nepoznatog razloga , da bude "lazno" pozitivan, kad je tako na granici, da li ste se vi susretali sa tim kroz vasu praksu?
Srdacan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svakako učinite kako Vam je preporučio hematolog. Kad svi nalazi budu gotovi u konzultaciji s hematologom treba razmisliti o eventualnoj terapiji.