Bolne grudi

valek

Poštovani,
imam 44 godine i zadnju menstruaciju sam imala 13.11.
Prije zadnje menstruacije sam imala dosta bolne grudi te je bol trajala i tjedan dana nakon menstruacije. Ciklusi oko 30 dana i redoviti.
Sad me grudi opet bole,osobito bradavice,čak ujutro osjećaj kao da se trebam izdojiti. Kroz dan popusti ali i dalje bole.
Bila sam na mamografiji u rujnu i sve je u redu. Osim fiboadenoma koji je i manji nego prije.
U pojacanom sam stresu na poslu.
Ne postoji mogucnost trudnoće.
Molim savjet.
Zahvaljujem,
Valentina

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da odredite vrijednost prolaktina. Prolaktin je hormon kojem je dojka ciljno tkivo, a kod povišenih vrijednosti može se javiti iscjedak iz dojke.

ketty3

Poštovani,
Pišem Vam na ovu temu. U ožujku sam zbog bolova u dojci radila uzv dojke koji je pokazao promjene u lijevoj dojci zbog čega je savjetovan uzv za 3 mj. Danas je ponovno rađen uzv i situacija je ista. Evo nalaza: Palpacijski grubozrnate promjene naglašenije na 17 sati u lijevoj dojci.
UZV: koža obje dojke uredne debljine, potkožno masno tkivo uredno, dojke heterogene ehostrukture sa gustim žljezdanim parenhimom sa FC promjenama fibroznog tipa. U lijevoj dojci na 17 sati uz NAC u obje projekcije nepravilna hipoehogena tvorba 8x8x5 mm za daljnje praćenje. Kontrola unutar 3 mjeseca te u slučaju perzistencije nalaza učiniti magnetsku rezonancu dojki. Imam 26 g, nemam u obiteljskoj anamnezi rak dojke. Povremeno osjećam tvrdoću u lijevoj dojci, inače je ta dojka veća. Zabrinuta sam zbog tvorbe koliko je situacija ozbiljna s obzirom da se traži i magnetska? Pokušat ću još zatražiti druga mišljenja. Je li nalaz opasan za moje godine? Molim savjet. Zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najčešće promjene u dojkama kod žena između 20. i 50. godine jesu fibrocistične. Iako se fibrocistične promjene u dojkama smatraju normalnima, one mogu uzrokovati bol, preosjetljivost i kvrgavost, posebice u gornjem vanjskom dijelu. No, samo na temelju uzv pregleda se ne može sa 100% sigurnošću zaključiti o čemu se točno radi. Potrebne su redovite kontrole, i ako bude potrebno magnet, kako je predloženo.