Bradavice na spolovilu

Plavaptica03

Pozdrav,

Partneru moje prijateljice su se pojavile bradavice na penisu. Bradavica ima par na penisu i okrugle su, izbocene.
Ona je do sada imala uredan PAPA test i cijepljena je protiv HPV(cetverovalentno) cjepivo i nije imala nikakve bradavice dole.
U vezi su oko 2 godine.
Zanima ju da li su te bradavice spolno prenosive i da li postoji sansa da ih je zaradio nedavno spolnim putem posto je citala da je potrebno 1-3 mjeseca od zaraze do nastanka bradavica?
Također, je li moguce da se virus prenio rukom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bradavice su uzrokovane HPV virusom niskog rizika. HPV se prenosi spolnim putem i smatra se da je 80% spolno aktivnih muškaraca i žena bilo u konaktu s nekim genotipom HPV-a. Većina nikada neće dobiti bradavice, odnosno organizam odmah razvije imunitet i virus ne uzrokuje nikakve promjene. Kod onih slabijeg imuniteta mogu se pojaviti bradavice.