carski rez

Ivana

Postovana dr.Kupesic,

moja je sestra danas rodila carskim rezom. Naime, juce je bio njen posljedni datum, proslji put, prije 7god. takodje je rodila carskim rezom, pa ljekari su rekli da nece rizikovati. Mene zanima kakav je bio rizik ako je ovaj put rodila vaginalno?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Odluka o načinu dovršenja poroda nakon prethodnog carskog reza individualno se donosi jer ovisi o brojnim faktorima (lokalnom nalazu, nalazu materničnog grlića, veličini i zrelosti fetusa, predležećim komplikacijama od strane majke ili fetusa i sl). Ukoliko se procjeni da nema prepreka za vaginalni porod, može se obaviti vaginalni porod i nakon prethodnog carskog reza uz nužnost opreza da ne bi došlo do napuknuća ožiljka nakon prethodnog carskog reza, radi ćega se po porodu radi eksploracija materišta.