Cervikalni bris

Verica123

Postovani dr radila sam cervikalni bris..nalaz je sledeci
Dokqzana DNK Chlamydia trachomatis,
Patogene bakterije nisu izolovane, izolovana fizioloska aerobna flora vagine
Kod ureaplasma pise ≥10na 4
Mikoplasma ≥10 na 4..
Da li su mi izolovane sve tri bakterije
Da li je moguce da sam se zarazila na neki drugi nacin osim polnim putem..samo sam imala jednog partnera svoga muza..
Koja je po vama najbolja terapija za ovo..
Koliko je vjerovatnoca da je ovo uzrok neplodnosti posto pokusavamo sa trudnocom vec godinu dana..hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izolirane su sve tri bakterije. One se prenose uglavnom spolnim putem, iako je moguća zaraza i na drugi način (preko sanitarnih čvorova, sauna, ručnika...). Javite se liječniku radi antibiotske terapije. Chlamydia može uzrokovati začepljenje jajovoda i na taj način uzrokovati neplodnost.

Verica123

Koliko je cesta pojava zacepljenja jajovoda bakterijom..od cega zavisi..kolika je vjerovatnica da nije doslo do zacepljenja..

Ivo Balenović, dr. med.

Do začepljenja može doći kod neliječene infekcije, tj. kada se upala proširi na sluznicu maternice i jajovoda. Inače, najčešće je u pitanju upala vrata maternice - cervicitis. Stanje jajovoda se može provjeriti pretragom koja se zove histerosalpingografija.

Verica123

Oprostite samo da se nadovezem, da li su hlamidija, mikoplazma i ureaplzma patogene bakterije. U mome nalazu pise patogene bakterije nisu izolovane u cervikalnom kanalu a na drugom papiru pise izolovana hlamidija..sta sada to znaci

Ivo Balenović, dr. med.

To su uvjetno patogene bakterije. To znači da uglavnom ne ostavljaju nikakve posljedice, osim klamidije (ako se upala proširi na maternicu i jajovode). Mikoplazmu i ureaplazmu nije potrebno liječiti ako su u koncentraciji manjoj od 10 na 4. Tada se radi o kolonizaciji, a ne infekciji.

MV0910

Poštovani, počela sam s obradom u vezi medicinski potpomognute oplodnje. Trebala bi učiniti test prohodnosti jajnika, a prethodno naravno briseve. Međutim, nalaz k.urina je pokazao da imam infekciju Klebsiella. Trenutno pijem antibiotik klavocin. Zbog samog postupka bitno mi je da su brisevi uzeti sto prije. Zanima me koliko vremena mora proći nakon sto popijem antibiotik da mogu uraditi bris? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tjedan dana nakon završetka terapije uradite briseve.