Cin III i trudnoća

ela89

Poštovani, molim Vas za mišljenje. Imam 29 godina i nisam rodila. Naime, prije dvije godine PAPA mi je bio CIN I i doktorica me poslala na kolposkopiju. Kolposkopijom je utvrđeni CIN III s koilocitozom (imam HPV VR 16). Trošim Beta glukan i ACE vitamine. Kontrolni PAPA je pokazao CIN I/II. Danas mi je rađena kontrolna kolposkopija i doktorica mi je rekla da neće raditi LETZ jer je zahvaćeno preveliko područje. Nalaz će biti za dva tjedna, a na povijest bolesti od danas piše sljedeće: Porcija hipertrofična, TZ široko oko vu, cijela porcija, ON multiple, nakon bojanja rubno leukoplakije kružno, jod negativne Tip T1G1, biopsija i ekskohleat. Molim Vas objašnjenje toga. I molim Vas da mi kažete imam li šanse kroz godinu dana ostati trudna, te kakve su šanse izdržati trudnoću sa ovakvim nalazom? Unaprijed zahvalna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, točn dijagnoza će se postaviti nakon nalaza biopsije. Promjene u smislu CIN -ova su prolazne i uglavnom se povlače, to najviše ovisi o imunitetu osobe. Jedan mali broj nalaza može progredirati do CIS-a (carcinoma in situ) i zbog toga su potrebne redovite kontrole dok se nalaz ne normalizira. U slučaju progresije nalaza radi se konizacija (kirurško odstranjenje promjenjenog dijela vrata maternice). Bez obzira na nalaz moći ćete ostvariti trudnoću bez problema. Uz redovite kontrole i terapiju promjene će se povući.