Implantacija

nika94

Poštovani,

Imala sam zadnju mjesečnicu 2.4.2018. i trajala je 6 dana i bila kao i sve ostale. Ciklusi su mi inače 24-26 dana. No, nakon mjesečnice sam imala par nezaštićenih odnosa bez ejakulacije unutra ,no sada mi je došla mjesečnica(?) 28.4. i to je po meni unutar mojih ciklusa, ali trajala je samo dva dana i bila je obilna samo u prvih par sati, poslije je bilo oskudnije i sad nakon 4 dana imam samo smećkasti iscjedak.
Koji bi mogao biti uzrok i ima li smisla da radim test ili ne?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom radi se o regularnoj menstruaciji. Krvarenja ne moraju uvijek biti istog intenziteta i trajanja.

mirela001

Poštovani,
imam 43 god. i radimo na beb. zadnja mjesečnica mi je bila 05.04., ciklusi mi traju 24-26 dana. prije da dana mi je počelo krvarenje koje je bilo vidljivo samo na papiru svjetla krv ili smečkasto, kod mokrenja par kapi uložak čisti, danas u jutro je na papiru kod brisanja bila svježa krv, na ulošku nešto malo i sada opet više ništa. dali postoji mogućnost da je to implantacijsko ili je nešto drugo u pitanju?
puno hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, postoji mogućnost da se radi o implantacijskom krvarenju. Uradite test na trudnoću.

Teutha

Poštovani, ljubazno Vas molim za odgovor. Suprug i ja smo imali odnos u petak 3.05.oko 13h (2 dana prije ocekivane menstruacije). U utorak sam radila test koji je bio negativan. U srijedu 8.05, odmah dan poslje u 10h ujutro je bilo implatacijsko krvarenje te u cetvrtak pozitivan test. Zadnja m je bila 8.04 a cuklusi su 28-30 dana. Ono sto me zanima iz teorije a i iz Vas prakse postoji li mogucnost da je bas taj petak nakon odnosa odmah doslo i do oplodne ili smo to ipak "uboli" ranije? Da napomenem, 10 godina vodimo borbu i iza nas je 5 neuspjesnih trudnoca od toga jedna vanmatericna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom do oplodnje je došlo nakon odnosa koji ste imali 3.5.

Teutha

Hvala Vam na odgovoru, međutim drugi problem. Desni jajovod nemam od 2014 zbog vanmatericne trudnoce, sada ponovo vanmatericna koja se u 6.tjednu ne vidi jer bhcg raste-pada-raste tocnije jucer 494.2, 2 dana prije 398, 4 dana prije 398,28. Jos uvijek nije ultrazvucno jasno gdje je ta trudnoca ali na lijevom jajniku su uocene 3 tvorbe, tj 3 cisticna ukljucenja unutar njega. jedna odgovara zutom tijelu a ova dva anehogena tekucina, vjerojatno folikuli. Lijevi jajnik je promjera 53x28mm. Unutar 4 dana endometrij se zadebljao sa 8 na 11mm. Jasno mi je da ni od ove trudnoce nista. Nisam nikada isla na IVF jer je do oplodnje dolazilo prirodnim putem.
Ono sto me zanima je sljedeće.
S obzirom na to da djece nemamo, postoji li kakva metoda da se izazove pobacaj i da se u tom slucaju pokusaju spasiti jajnik i jajovod jer nema nikakvih naznaka da bi prirodno mogao krenuti. Opcija sa metotreksatom je iskljucena iz razloga sto nemamo djece. (Iskreno taj dio ne razumijem?) i koja bi bila Vasa preporuka.?
Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, treba i dalje pratiti beta vrijednosti hcg-a i uzv. U oko 20% izvanmaterničnih trudnoća može se izbjeći kirurški zahvat. Ukoliko su vrijednosti bete ispod 1000, a serijski nalazi ne pokazuju porast i nema znakova krvarenja, može se pacijentica pratiti do trajnog ili značajnog sniženja vrijednosti bete.