Cista i slobodna tekućina u c Douglasi

Svifters

oštovani,

Dijagnosticiran mi je sindrom policističnih jajnika prije 6 mjeseci.  Danas sam bila na pregledu i jajnici su manji te su se same ciste smanjile. Ono što me zanima jest malo slobodne tekućine u c Douglasi - što to znači? To je prvi put da imam takvo što.
Također mi je pronađena cista van jajnika dimenzija 2.31x1.67 glatke stjenke i bistrog sadržaja. Trebam li se brinuti oko takve ciste? (Rekla je doktorica da ne može sa sigurnošću reći nalazi li se u jajovodu ili maternici.)

Svifters

Zaboravila sam spomenuti da imam 22 godine i da su dimenzije ciste u centimetrima

Dejan Šakoronja, dr. med.

Slibodna tekućina može biti od ovulacije, prsnuća ciste, upale i slično.

Minamina1234

Postovanje dokotre. Nikada do sad nisam imala slobodno tekucinu u uterusu, kako mi je ginekolog napisao 1,24 cm. Samo mi je rekao da sam vjerovatno ovulirala i nije neku posebni paznju obracao na to. Ciste nemam, jajnici su uredni. Imam li razloga za brigu ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Slobodna tekućina je uobičajena pojava nakon ovulacije.

andeosgreskom1234

Poštovani doktore,imam pitanje u vezi oskudno slobodne tekucine u cavum douglas. 11.1 sam bila na pregledu(do tad 2.god pila belara, a onda prelazim na yaz zbog probojnog krarenja). Doktorica je vidjela na pregledu da ima oskudno slobodne tekucine i zakljucila da sam imala ovulaciju(a redovno sam pila kontracepcijske, i nisam uzimala dr.ljekove)
Nalaz je sljedeci- uterus AVF 58x36mm(homogenog odsjeka,ostro ogranicen od okoline)
Endometrij- tanak 2mm(jasne granice prema miometriju)
Desni jajnik- 41x20mm(uredne morfologije,sa fulikulom 36mm)
Lijevi jajnik- 19x15mm,bez fulikula
Calvum Douglas-oskudno slobodne tekucine.
Na nalazima od godna prije,nije bilo te tekucine, ali je fulikulum bio na lijevom jajniku 11mm(a sad je na desnom 36mm)
Svi testovi na trudnocu negativni,nakon Belare pila 1.kutiju Yaz(krvarila cca 7 dana ),i u vrijeme kad sam popila yaz i trebala dobit M, imala sam samo 2 dana iscjedak krvavi kod brisanja.Radila sam test za trudnocu 4. i 10.dan ciklusa i negativan(a yaz pijem dalje 2 kutiju)nalaze krvi radila sve ok,i hormone stitnjace. Sto predstavlja ta tekucina) da li je to opasno? I kako imam ovulacije a prijem kontracepcijeske?
Ispricavam se na dugom postu,ali jako sam zabrinuta.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Prema nalazu izgleda da je došlo do ovulacije. Nije ništa opasno. Ne mogu objasniti kako je do toga došlo unatoč uzimanju kontraceptiva.

andeosgreskom1234

Poštovani, ja i ovaj mjesec osijecam ovulaciju,pojacan iscjedak i osjetljive grudi. Tablete pijem stvarno uredno i bez preskakanja. Da li ima smisla piti dalje tablete ako dolazi do ovulacije?Da li je moguca trudnoca ili ipak endometrij se ne deblja(zbog pilula) pa bez obzira na ovulaciju do trudnoce ne moze doci?

Ivo Balenović, dr. med.

Da bi se dokazala ovulacija potrebno je odrediti vrijednost progesterona. Tanak endometrij onemogućuje implantaciju zametka. Ali, ako je došlo do ovulacije, endometrij ne bi mogao biti tanak.

andeosgreskom1234

Poštovani,jasno mi je sve. Svakako mislim ici opet na pregled. Samo me zanima Vase misljenje,sto da napravim? Meni po kalendaru su plodni dani i osijecam pojacan iscjedak i bolne grudi.Menstruaciju(tj.slabi krvavi iscjedak samo kod brisanja sam imala 2 dana 14.i 15.2) pijem jazz i dalje, radila sam i danas test za trudnocu negativan,tako da mislim da nisam trudna,ali sto dalje sa pilulama, neke jace ili? Pila sam 2 godine belara(imala cesta probojna krvarenja) sad pijem 2.kutiju jaza i sve ok,osim tog iscjedka(bijeli i bolne grudi) . Imam jos 10 pilula za popiti.Bojim se jako trudnoce,zbog svih tih simptoma(ako dolazi do ovulacije) a pijem pilule i strah me da nisam zasticena.