Da li je moguce??

Vlatka

Stovani,

imam 23 godine i od 02.01.2002. sam pocela prvi puta uzimati kontracepcijske zablete "Cileste" (na preporuku ginekologa) i savrseno su mi odgovarale.
Nije mi bilo lose, nisam dobila na tjelesnoj tezini, jednostavno osjecala sam se potpuno normalno kao da nista ni ne uzimam, iako sam cula raznih prica o nuspojavama.
No, u vrijeme kako sam pocela koristiti te tablete, poceli su mi naticati ocni kapci i imam jak svrbez okolo ociju.
Ne znam da li to moze biti posljedica uzimanja tableta te da moj organizam tako reagiranja na uzimanje tih tableta.
Bila sam kod lijecnice koja mi se nasmijala na moj upit da li bi uzrok naticanju kapaka moglo biti koristenje tih tableta, a cula sam od druge lijecnice (u usputnom razgovoru) da katkad moze organizam tako reagirati, jer je istih problema imala njezina kcer prilikom uzimanja Cilest tableta te nakon sto je prosla sve alergo testove i razne pretrage i nista se nije ustanovilo kao uzrok, zakljucilo se da je to od Cilest tableta.
Buduci da to naticanje kapaka traje svakodnevno i vec puna 3 mjeseca i sve sto mi lijecnici daju su samo razne kapljice za oci koje mi nista ne pomazu, a kapci naticu i dalje, sto mi ometa obavljanje svakodnevnih poslova te mi kapci toliko nateknu da mi se oci potpuno zatvore i ja nista ne vidim.
Sve to postaje pomalo smijesno, jer ne mogu vjerovati da od svih lijecnika gdje sam bila (lijecnica opce prakse, okulista, privatna ocna ordinacija...) svi mi samo daju kapljice i ja uporno kapam, a kapci uporno naticu.
Radila sam pregled krvi i urina, jer su pomislili u jednom trenu da mozda bubrezi nisu uzrok, ali su nalazi potpuno u redu!!!
Stoga bih bila vrlo zahvalna da mi netko pomogne savjetom sto uciniti i kome se obratiti.

Hvala unaprijed!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ukoliko ste prestali uzimati Cilest, tada bi u slučaju da je naticanje i iritacija kapaka uzrokovana primjenom oralnih kontraceptiva, ovakva reakcija trebala ubrzo prestati. Ukoliko su promjene na kapcima i dalje prisutne, a Vi već neko vrijeme ne koristite kontraceptive, očigledno se radi o oftalmološkom problemu koji iziskuje detaljnu obradu. Valja isključiti infekciju i provesti ciljano liječenje. Savjetujem da se obratite na konzilijarni oftalmološki pregled kako bi se utvrdio uzrok Vaših tegoba i započelo energično liječenje.

Vlatka

Stovana doktorice Kupesic,

hvala na brzom odgovoru i savjetu!

Ugodan dan!

Pozdrav,
Vlatka