dugotrajno krvarenje

Tonka49

Poštovani,
imam 49 godina i do sada redovite cikluse tj. u svibnju 2020 mi je ciklus jedanput došao nakon 15 dana ali se uz jedan mjesec uzimanja Duphastona regulirao i vratio na 26 dana i trajanje 7 dana uz 2 i 3 dan obilno. Ovaj mjesec mi je menstruacija prvi put u životu zakasnila tj.došla 35 dan i to oskudna na razini 3 uloška dnevno ali traje još i danas (12 dan). Naručila sam se kod ginekologa ovu sedmicu na kontrolu. Zadnja kontrola bila je u siječnju ove godine (papa, UTZ i pregled) i sve je bilo uredno.
Moje pitanje - šta mogu očekivati od terapije - da li opet Duphaston i koliko dugo ga treba uzimati da se to krvarenje smiri?
Očito sam u perimenopauzi jer od ostalih smetnji zadnjih mjesec dana (dok sam čekala menstruaciju) imam lupanje srca, valunge. Koje još tablete preporučate za regulaciju ciklusa?
Unaprijed vam zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to su uobičajeni problemi u perimenopauzi. Najčešće dolazi do hormonske neravnoteže zbog izostanka ovulacije. Davanjem Duphastona 'imitira' se normalan ciklus i u pravilu krvarenje prestane. Ponekad (u slučaju jačeg krvarenja koje ne prestaje na terapiju) je potrebna kiretaža. Ukoliko su perimenopauzalne tegobe izražene treba razmisliti i o hormonskoj nadomjesnoj terapiji.

Tonka49

Poštovani,
kao što ste i rekli dobila sam Duphaston za korištenje 2 puta na dan ... Danas ujutro sam popila drugu tableticu. (13 dan menstruacije) .. Međutim krvarenje mi je nakon dvije tabletice još jače nego jučer... kada mogu očekivati da će Duphaston proraditi...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za dva do tri dana krvarenje bi se trebalo smanjiti.

Tonka49

Poštovana,
samo nastavak da sam danas ujutro napravila kod ginekologa kontrolni UTZ jer mi se kao što sam rekla nakon Duphasona krvarenje pojačalo.
UTZ je doktorica komentirala da stijenka nije jako zadebljana, da se vidi da još ima krvi i na desnom jajniku se pojavila cista od 2 cm za koju je komentirala da nije ništa opasno (na UTZ u prvom mjesecu je nije bilo) i da bi trebala puknuti s slijedećim normalnim ciklusom.
Od terapije nastavljam s Duphastonom 10 dana... krvarenje bi trebalo prestati ili smanjiti se... nakon toga bi trebala uslijediti normalna mentruacija... i nakon toga kontrolni UTZ .
Da li se slažete s terapijom i da li bi trebalo još nešto uključiti radi te ciste ... nikada je do sada nisam imala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je uobičajena terapija za tegobe koje imate. U perimenopauzalnom razdoblju ne dolazi do ovulacije, te se od jajnih stanica mogu stvorit ciste na jajniku. To nije nikakva patološka promjena. Primjenom duphastona 'oponaša' se normalan ciklus da bi se uspostavila hormonska ravnoteža.

Tonka49

Poštovani, samo nastavak na temu.
Budući da mi se nakon 5 dana korištenja Duphastona krvarenje pojačalo posjetila sam hitnu ginekologiju - 17 dan menstruacije i 5 dan Duphastena (2x1). Pregled obavljen i glasi Uterus uAVF, uredne veličine i morfologije, endometrij hiperehogen i mjeri do8,5 mm, oba jajnika uredne veličine i morfologije, u Douglasu nema slobodne tekućine.(doktor nije više vidio cistu), Terapija Duphaston 2x2 kroz 5 dana, onda 2x1 3 dana i naproksen 550 mg 3x1 kroz 3 dana.
Meni se nakon popijena 2x2 Duphastona i 3 naproskena krvarenje stvarno drastično smanjilo.
Moje pitanje bi bilo da li se slažete s terapijom i da li ukoliko se krvarenje danas smanji (19 dan) ili prestane nastavim s uzimanjem 2x2 Duphastona ili da smanjim 2x1.
Doktor je rekao da će se krvarenje smanjiti i nakon prestanka uzimanja Duphastona pojaviti menstruacija.
Nakon toga kontrola kod ginekologa i preporuka uzimanje Duphastona kroz drugi dio ciklusa neko vrijeme.
Unaprijed zahvaljujem

Tonka49

Poštovani doktore, još jedanput vas molim za mišljenje.
17 dan menstruacije i 5 dan Duphastona (2x1) javila sam se na hitnu ginekologiju jer je krvarenje bilo obilno.
Nalaz - uterus u AVF, uredne veličine i morfologije, endometrij hiperhogen i mjeri do 8,5 mm, oba jajnika uredne veličine i morfologije, u Douglasu nema slobodne tekućine.
Terapija - pojačati Duphaston 2x2 kroz 5 dana, onda 2x1 3 dana i naproksen 550 mg 3x1 kroz 3 dana.
Meni danas 19 dan tj. nakon što sam 3 puta popila 2x2 Duphastona obilno krvarenje stalo tj. još je malo.
Moje pitanje glasi da li da nastavim s uzimanjem još 3 dana Duphastona 2x2 ili mislite da treba smanjiti na 2x1 još 6 dana.
Hvala vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite još tri dana s terapijom 2x2, a zatim smanjite na 2x1 tabletu

Tonka49

Poštovani,
krvarenje je stalo 30.05., ali od onda se pojavljuje malo smeđeg iscjetka na dnevnom ulošku...
Još danas i sutra pijem Duphaston 2x2 i onda još 3 dana 2x1 ( i to će biti 25 dan ciklusa).
Mene sada brine ako krene menstruacija dok sam na duphastonu da li ih treba prestati piti... tj.kako ću prepoznati menstruaciju... tj.ako se odmah nakon ovog smeđeg iscjetka pojavi krv da li treba prestati uzimati Duphaston...iako terapija još traje...

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s terapijom do kraja. Tek nakon toga krenuti će prava menstruacija.

Tonka49

Poštovani, opet ću vas zagnjavit.
Radi stalnog korištenja dnevnih uložaka, pojavilo mi se peckanje i svrbež.
Inače u tu svrhu koristim ulje kantariona ili tamponiranje kantarionovim uljem.
Međutim budući da još tri dana moram uzimati Duphaston ne znam da li se u isto vrijeme može koristiti i ulje kantariona.
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno ih možete koristiti istovremeno.

Tonka49

Poštovani,
evo priča se nastavlja...prestala sam koristiti Duphaston 07.06. i nakon dva dana pojavio se žuti iscjedak., koji nije ni svrbio ni imao miris ali ga je bilo dosta. Ginekolog mi je telefonom preporučio korištenje Poligynax vaginalete i Lacgtogyn kapsule oralno. (kontrola tek nakon drugog ciklusa) Iscjedak se smirio nakon 4 dana s time da bi ujutro bilo najviše a u toku dana skoro ništa. Vaginalete koristim 7 dana a menstruacija kasni, danas je 34 dan ciklusa (pretpostavljam da je to sve normalno s obzirom na godine i perimenopauzu).
Moje pitanje glasi - da li i dalje moram koristiti Poligynax vaginalete ili se mogu preventivno prebaciti na neke Linex lady ili slično. Lactogyn kapsule namjeravam uzimati još mjesec dana preventivno. Da li treba uzimati i neke prirodne vaginalete preventivno. Inače sam u ljetnim mjesecima radi puno kupanja u moru i sunčanja koristila tampon s kantarionovim uljem jedanput sedmično i do sada je to funkcioniralo.
I da li treba opet nešto poduzimat ako menstruacija naprimjer preskoči ovaj mjesec (prošli je krvarenje trajalo 18 dana uz Duphaston stalo - na utz i pregledu je bilo sve uredno).
Da li imate još kakav savjet, budući da su se očito hormoni uzburkali i da se sve izmješalo.

Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, neredoviti ciklusi su uobičajeni za Vašu dob. Ako menstruacija preskoči nije potrebno ništa poduzimati. Možete se prebaciti na Linex Lady.

Tonka49

Poštovani,
menstruacija mi je stigla 42 dan ciklusa...Prva dva dana je bila obilna, a onda svaki dan pomalo. Danas 5 dan.
Moje pitanje glasi - da li da i ovaj ciklus pijem Duphaston i od kojeg dana... moj ginekolog je rekao da ne treba, a na hitnoj je preporučio još dva ciklusa (nije specificirao od kojeg dana ciklusa).
I pitanje ako menstruacija ne završi za 7 dana da li mogu početi piti Nalgasin forte - zadnji put mi je doktor na hitnoj prepisao i rekao da mogu piti i da utječe da krvarenje brže stane ( 3 dana po 3 tableta, a onda polako smanjivati).
Moje pitanje ustvari glasi - koliko se dugo tolerira krvarenje koje nije obilno u perimenopauzi bez da se išta poduzima ...
Pijem svakodnevno Laktogyin tablete i Floradix tonik željeza.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Duphaston se uzima u drugoj fazi ciklusa (od 15. do 25. dana) 2x1 tabletu. Nepravilna krvarenja u menopauzi su uobičajena pojava i toleriraju se dokle god ne utječu na opće stanje (promjena u krvnoj slici, manjak željeza, loše opće stanje i sl...). Kod perimenopauzalnih krvarenja nema pravila. Ukoliko gestageni (duphaston) ne reguliraju krvarenja, ponekad je potrebno uraditi i kiretažu.

Tonka49

Poštovani,
hvala vam na odgovoru.
Naručila sam se opet kod ginekologa na utz i pregled (termin za 2 dana).
Jučer 6 i danas 7 dan i opet ide obilnije na razini 3-4 uloška. Naproksen sam uzela jučer 1 tabletu i krvarenje se po njemu smanji.
Ali ne znam da li ga se može uzimati po shemi (3x1 tri dana, pa smanjivati) ili pustiti da se maternica isčisti još par dana...
Ne znam kako postupiti.

Ivo Balenović, dr. med.

Nalgesin možete uzimati do 3 tablete na dan. On je analgetik i smanjuje bolnost. Nakon pregleda Vaš će liječnik odlučiti o daljnjem postupku.