Endometriozna cista na jajniku

Maree955

Bila sam na pregledu kod dr. Na UZ mi je video cisticicu na desnom jajniku, a na levom endometrioznu cistu, cokoladnu(ako sam dobro razumela). Nije velika. Inace pijem logest 5 god.i htela sam da prestanem, kako bih radili na detetu. Rekao mi je da na 3 nacina moze da se izleci: pilulama, trudnocom ili operacijom(koja ne dolazi u obzir, jer je jako mala cista). Sad ne znam sta mi je ciniti.. kako da cistice nisu nestale, uprkos pilulama? I koja je razlika izmedju 'obicne' i endometriozne ciste?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, endometriotska cista je nakupina stanica sluznice maternice po drugim organima - najčešće na jajniku, ali može zahvatiti i crijeva, malu zdjelicu, mokraćni mjehur.... Postoje mnoge teorije o nastanku takvih cista. Ovisno o veličini, raširenosti i smještaju endometrioza može uzrokovati bolove i neplodnost. Ako je cista mala ne stvara nikakvih problema. Liječi se na način koji Vam je liječnik rekao, a na Vama je da odlučite. Obzirom na njenu veličinu najbolje je nastaviti s kontraceptivima sve dok se ne odlučite na trudnoću. Obične ciste su ciste koje nastaju kao posljedica u rasta i razvoja jajnih stanica i one najčešće spontano prolaze.

Maree955

Hvala na odgovoru.

Ta cokoladna cista je 20mm. Levi jajnik je30x20, a desni 28x20. Endometrium istanjen.
Rekao mi je da mogu nastaviti sa pilulama, a mogu i da zatrudnim. Inace sam na kontrolu i isla da vidim da li sam zdrava, da li mogu ostaviti pilule i raditi na bebu i da li je ranica na grlicu zarasla( u 11om mesecu sam isla na spaljivanje). Malo me ta cista uplasila, jer znam da zene koje imaju teze ostaju u drugom stanju. Zato sam i Vas upitala za misljenje.

Hvala puno, lep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Cista veličine 20 mm neće stvarati nikakve probleme.

alessis

Poštovani,

Na pregledu kod ginekologa ustanovljena mi je cista gustog sadržaja 3cm (endometriom?).
doktor me poslo na vađenje markera ca125, 11 dan ciklusa iznosi 47 kIU/L.
Imam 33 godine i radimo na djetetu nekih 8mj.
da li mislite da cistu treba operiarti ili savjetujete trudnoću prije operacije?
čitala sam da se operacijom smanjuje rezerva jajnika.
a s obzirom da imam problema sa prekomjernom težinom bojim se da to dodatno utječe na plodnost (BMI 38), radim na smamnjemju težine (ishranom i vežbom).
molim vasš savjet što bi za mene bilo najbolje u ovom trenutku?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, smatram da bi trudnoća bio bolji izbor. I svakako nastavite raditi na smanjenju tjelesne težine. Mnogi hormonski poremećaji uzrokovani su prekomjernom težinom.

alessis

poštovani,

zahvaljume na odgovoru, ja bih također prije pokušala ostavriti trudnoću.
Imam još jedno pitanje, do kada smatrate da mogu odgađati operaciju (ako ne dođe do trudnoće) i sobzirom na povišeni marker?

Ivo Balenović, dr. med.

Endometriozu nije neophodno operirati, pogotovo ako nije velika ( a Vaša nije). Medikamentozna terapija kod Vas za sada ne dolazi u obzir jer su kontraceptivi izbor u liječenju, a Vi radite na trudnoći. Pričekajte otprilike 6 mjeseci, pa ukoliko ne dođe do trudnoće, možete razmišljati o operaciji. Ukoliko ostvarite trudnoću, nema potrebe za operacijom.

alessis

Poštovani,

zadnju menstruaciju sam imala 07.05., pisala sam u prošlom upitu o cisti koju imam na jajniku.
Nisam navela da mi je prepisan Duphaston 15-25 dan 2x1 zbog neredovitih menstruacija.
kako mi je ovaj mjesec menstracija izostala uradila sam test trudnoće i pozitivan je.
odmah sam kontaktirala ginekologa za pregled ali sam termin dobila tek 29/06.
Zadnju tabletu duphastona sam popila 30/05, da li da ih nastavim piti s obzirom na moju sitaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno nastavite terapiju Duphastonima. To su hormoni koji 'pomažu' u čuvanju trudnoće.

alessis

Poštovani,
Zadnja 3 tjedna sam imala natečene i bolne grudi, sinoć su ti siptomi potpuno nestali.
Da li je to znak da sa trudnoćomnešto nije u redu?
ostlih simptoma trudnoće nisam imala, osim tu i tamo bolova u jajnicima.

Ivo Balenović, dr. med.

To ništa ne znači. Krvarenje je jedini znak koji ukazuje da se nešto dešava u ranoj trudnoći (iako svako krvarenje nije povezano sa spontanim)

alessis

zahvaljujem na brzom odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

alessis

Poštovani,

Kako još čekam pregled kod svog doktora, brinu me neka pitanja na koje nemam odgovor.
da li je normalno u početku trudnoće osjećati povremene bolove u području jajnika i maternice, a nekada i dnjem djelu leđa?
Bolovi nisu jaki ni stali (nalik predmenstrualnima), ali se javljaju kroz dan. Nekoliko dana za redom, pa nekoliko dana bez bolova.
Grudi me ponovno bole ali manje nego prije.
Povremeno osjećam i umor.

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve uobičajeno u ranoj trudnoći. Važno je da nema krvarenja.