Folikularne ciste

Larbe

Poštovani,

Zadnju sam menstruaciju imala 10.10. i prije nekoliko dana išla sam na pregled lod ginekologa (tada mi je bio 45. dan ciklusa). Pregledao me i rekao da ne vidi trudnoću, a na ultrazvuku su bile vidljive folikularne ciste. Znači li to da nije bilo ovulacije i da nije moglo doći do trudnoće ili pak postoji šansa za trudnoću (s obzirom da sam čitala kako ponekad trudnoću nije odmah moguće vidjeti na uzv)? Ginekolog mi je dao Provera tablete, pijem ih 3 dana,a menstruacije i dalje nema..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je u pitanju folikularna cista, znači da nije bilo ovulacije, a samim time je trudnoća isključena. 45. dan ciklusa trudnoća bi bila vidljiva. Menstruacija bi trebala nastupiti nakon prestanka terapije.

Larbe

Da, dobila sam menstruaciju dva dana nakon što sam prestala piti Proveru..Ali ginekolog mi je preporučio Yaz kontracepcijske tablete, iako sam mislila da ću dobiti Belara tablete. Zanima me jesu Belara tablete inače blaže nego Yaz? Jučer sam popila prvu tabletu Yaz, a već me strah jer sam se načitala svega po internetu, od smrtnih slučajeva pa nadalje. Uglavnom,zanima me jesu li te tablete stvarno toliko štetne i mogu li se nakon prestanka njihova uzimanja pojaviti nekakva stanja koja nisu postojala prije (npr. akne)?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Yaz ima nižu koncentraciju estrogenih hormona nego Belara. Kod žena koje uzimaju oralne hormonske kontraceptive postoji nešto veći rizik za tromboemboliju. No, kontraceptivi neće uzrokovati tromboembolijsku, niti bilo koju drugu bolest. Oni samo povisuju rizik. Potrebne su redovite kontrole i nema razloga za brigu.

Larbe

Počela sam piti yaz drugi dan ciklusa, a nakon 10. popijene tablete imala sam spolni odnos ( došlo je do ejakulacije) pa me zanima postoji li šansa za trudnoću?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće.