HPV

ivy123

Poštovani,
zanima me može li se zaraziti HPV-om za vrijeme pobačaja ili na javnim wc-ima? ili se prenosi samo spolnim putem.
također me zanima postoji li lijek za HPV i koja je prevencija u slučaju zaraze.

Unaprijed se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne možete. Samo spolnim putem.
Ne postoji lijek.

stels02

Postovani
Po nalazu pape su mi otkrivene male promjene na stanicama i to jest HPV cin 1...ovo mi je prvi papa i prvi nalazi i ginekologica je rekla da nemam jos razloga za brigu te da je opet papa za 4 mj znaci 7.6. ali posto je mene trenutno jako strah dali bi mogli reci dali je to jako opasno ili?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije opasno, ali morate se kontrolirati. U većini slučajeva CIN 1 se spontano povuče. Ponovite nalaz kako Vam je dr. savjetovala.

stels02

Jel mi mozete molim vas reci kako da se sada nosim tim,sto trebam raditi u vezi tog zato sto meni moja ginekologica nista nije rekla

Ivo Balenović, dr. med.

Bitno je jačati imunitet, tj. izbjegavanje stresa koliko je to moguće, zdrava i redovita prehrana, tjelovježba, odmor, izbjegavanje alkohola i cigareta. Možete uzeti neke od preparata koji podižu imunitet (beta glukan).

stels02

Hvala na odgovoru
I imam jos jedni pitanje dali kada izljecim CIN 1 dali ce HPV ostati zauvijek u meni ili sam i njega izljecila?

Ivan13

Pozdrav,

muško sam i moja bivša seksualna partnerka mi je priznala da je godinu dana prije nego što je stupila sa mnom u nezaštićeni odnos bolovala
od genetalnih bradavica koje je uspješno otklonila nekom kremom.Čitao sam da su one uglavnom uzrokovane virusom HPV 6 i/ili HPV 11 , s čim
zaključujem da sam i ja zaražen od istog.Zanima me ako stupim u nezaštićen odnos sa svojom djevojkom kolike su šanse da onda dobije
te iste genetalne bradavice?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, stels02, kada se izliječi HPV nestaje iz organizma.