HPV

flore

Poštovanj,danas sam dobila nalaz pa ako može objašnjenje kako i šta dalje?
hpv tip 16-negativan
Hpv ti 18- negativan
Hpv tipovi 31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68 pozitivan

Monika88

Poštovani doktore,
molim vas za savjet otkud da krenem, jer kako sam komunicirala s tri različita ginekologa svaki je rekao nešto svoje i ne znam otkuda da krenem. Situacija je sljedeća. Na papi u 3 mjestu detektirane su atipične skvamozne stanice ne može se isključiti HSIL (ASC-H). Dobila sam terapiju antibioticima. Ponovila sam papu u 5. Mjesecu, nalaz jesu abnormalne skvamozne stanice neodredenog značenja (ASC-US) i kraj toga rukom napisano DL? (Pretpostavljam dysplasia Levis ? ). Upućena sam na briseve i HPV tipizaciju gdje je došlo pozitivno na ureoplazmu i HPV tip 18. Sad moje pitanje je otkuda da krenem dalje? Nitko od ginekologa nije ništa pretjerano zabrinut niti ne spominje nikakve daljnje radnje tipka kolposkopije, biopsije i slično. Jedna ginekologica mi je preporučila da uzmem Ehinaceu i Deflagin. Drugi doktor (kod njih sam privat radila briseve) je rekao da ponovimo bris na ureoplazmu, a treća doktorica je rekla herpleks i acidosalus, a ja paralelno na internetu dok istražujem čitam za savjete biljne pripravke i papilocare. Izgubljena sam, zaista! Molim vas pomoć što da uzimam i kuda da krenem i je li još nešto po Vašem mišljenju nužno odraditi.. Napominjem da sam za ureoplazmu dobila terapiju antibioticima i to sam popila, HPV je nalaz došao naknadno. Naručena sam za ponovni bris ureoplazmu po povratku s godišnjeg (prvi je radne sredinom 6. Mj) Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana flore, sve ovisi o nalazu papa testa.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ASCUS nije zabrinjavajući nalaz. U većini slučajeva taj se nalaz povlači spontano, uz popratno liječenje upale. Budući da ste pozitivna na HPV visokog rizika, potrebne su češće kontrole (na 4 mjeseca) dok se nalaz ne normalizira. Najvažnija obrana je dobar imunitet. Imunitet se najbolje podiže zdravim životom (redovita i zdrava prehrana, tjelovježba, san, izbjegavanje stresa...), a mogu se uzeti i preparati koji podižu imunitet (beta glukan). Papilocare možete koristiti kao pomoć organizmu da savlada virus. Za sada nema potrebe za dodatnim pretragama (kolposkopija, biopsija). To je potrebno samo kod dugotrajnijih ili jačih promjena (CIN 2, 3). Dakle, liječenje je potrebno samo ako virus izazove promjene na vratu maternice. Ukoliko je virus prisutan u organizmu, a ne izaziva promjene nije potrebno liječenje. Ureaplazma nema veze s promjenama na vratu maternice.

flore

Poštovani evo nalaz na linku pošto tu nemogu upload sliku. Znaci poslje tog nalaza u 4 mj sam radila tipizaciju.

Link: https://ibb.co/GknbqXr

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o blažoj atipiji stanica. Potrebno je liječenje upale, te kontrola za 6 mjeseci. U većini slučajeva (preko 80%) se takav nalaz spontano povuče. Savjetujem jačanje imuniteta (zdrava prehrana, tjelovježba, izbjegavanje stresa). U ljekarni možete uzeti pripravke za podizanje imuniteta (beta glukan)

flore

Doktore,koristim Papilocare gel i kupila sam beta glukan. Iduci papa test mi je u 10 mjesecu

Ivo Balenović, dr. med.

To je u redu.

Considerd

Poštovani. Zadnji nezaštićeni spolni odnos sam imala prije 3.5godine. Od tada imam uredne papa testove. Čula sam o tijeku HPV ako nije CIN na nalazu 3 godine da se infekcija povuče Dali i koliko moram brinuti za hpv infekciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako su Vam papa testovi uredni ne morate brinuti oko infekcije HPV-om.

Misic12345

Poštovani doktore,
Hpv tipizacijom mi je otkriven hpv tip 18, imam mozaik na grliću maternice, kondilome nemam. Postoji li mogućnost da se ovaj tip virusa zauvijek izliječi ili će mi se stalno vraćati? Kakvu terapiju predlažete za mene a kakvu za partnera? Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod većine žena infekcija prođe sama od sebe (imunološki sustav ga eliminira). Liječenje je usmjereno prema promjenama koje nastaju kao posljedica HPV-infekcije (CIN ili kondilomi). Ukoliko nema promjena, nema potrebe liječiti HPV. Savjetujem jačanje imuniteta (zdrav način života, beta glukan)

Misic12345

Poštovani doktore,

Imam cin 1 i mozaik na grliću. Koji zahvat preporučate?

Ivo Balenović, dr. med.

Savjetujem protuupalnu terapiju (vaginalete širokog spektra djelovanja), te ponoviti papa test za 4 mjeseca. Ukoliko nalaz bude isti ili viši (CIN 2) savjetujem kolposkopiju i biopsiju. U većini slučajeva takav se nalaz spontano povuče.

Anit@

Poštovani,
U 10 mj 2020 mi se prvi put na papa testu pojavio cin 1. Nakon toga na ponovljenom testu u 2/2021 ponovno cin1. Brisevi rađeba, pozitivna na hpv 16 i još neke iz skupina visokorizičnih. Rađena kolposkopija u 4/2021, dr. veli sve super, ništa se ne vidi. Nakon toga u 10 mj kontrola paps test cin 2,koloposkopija t1, g1, 25%. Naručena sam na biopsiju. Zanima me da li je biopsija štetna s obzirom da nisan rađala. Mogu li se nakon dan - dva nakon biopsije normalno trenirati? Uzimam beta glukan i ulje crnog kumina. Zanima me Vaše mišljenje. Kako se se čim prije i bezbolnije riješim toga?

Puno hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u slučaju dugotrajnih promjena na vratu maternice biopsija je neophodna dijagnostička metoda. Ona ne ostavlja nikakve štetne posljedice. Prema nalazu biopsije provest će se daljnja terapija. Nakon biopsije možete nastaviti sa svim uobičajenim aktivnostima.

Znatizeljnaa**aa

Postovani doktore, interesuje me Vase misljenje o sljedecoj situaciji:

Prosle sedmice sam uradila PAPA test (nalaz je stigao uredan, mijesana flora, fungi, mnostvo leukocita - upala) .. medjutim ja sam u tom periodu imala upalu lojne zlijezde na stidnim usnama, koja je drenirana od strane doktorice (izasao je loj) i doktorica je rekla da to ispirem vodom i mazem kremom gentamicin. Tokom tog procesa, primjetila sam par sitnih bradavica na stidnim usnama i naravno kako sam procitala da to ima veze sa HPV-om i da su to kondilomi odmah sam otisla kod doktorice (druga je doktorica upitanju), koja mi je preporucila da uradimo HPV tipizaciju (uzela mi je bris) i kolposkopiju. Na nalazu pise dijagnoza COLPITIS ET CERVICTIS i rekla mi je da vidi blage promjene, i da joj to lici na ASCUS - grlic obicne i uredne velicine, na povrsini sire polje AW epitela, ScH negativno - tako stoji u nalazu. Dobila sam antibiotike (DOVICIN) da pijem 10 dana i da koristim vaginalete .. danas mi je stigao nalaz HPV i negativna sam, na sve visokorizicne i cak i na niskorizicne.

Mozete li molim Vas napisati svoje misljenje, da li je ta blaga promjena OPASNA - da je moguce da je uzrokovana upalom koja je prikazana na PAPA nalazu i sta mi savjetujete dalje da uradim obzirom da planiram trudnocu. Hvala Vam unaprijed na Vasem cijenjenom misljenju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je papa test uredan, a HPV negativan, nema potrebe za bilo kakvom terapijom. Slobodno radite na trudnoći.

Koala25

Poštovani prije par dana točnije 23 sam imala nezaštićeni odnos. Primjetila sam da imam bolove pri ulasku i razlog tome je možda slaba flora a i 2i pol mjeseca nisam bila aktivna
Medjutim sad od jučer pri uriniranju imam bolove kao kod upale mjehura, peckanje i grč ... Svaki puta kad dodje bol na papiru ostane roza urin ili iscjedak.
Menstruacija mi treba stići za dan dva .
Da li mi je samo stijenka oštećena prilikom grubog odnosa ili veći problemi?
Nažalost nisam u prilici za doktora , pa možda savjet za neki lijek ne bi bio loš .

Hvala na odgovoru

marie6

Poštovani,
Zakazana mi je kolposkopija i biopsija maternice te me zanima može li se zatražiti doktora premazivanje lidokainom ili nekom sličnom tvari za umanjivanje osjeta? Hvala na odgovoru i lijep pozdrav.