HPV i CIN

sandra

Poštovani,
Nedavno na pregledu papa test pokazao je prisutnost virusa hpv, cin I, cin II.
Doktorica nije imala vremena da meni i mojem partneru objasni pojedinosti vezane uz virus već je samo prepisala terapiju:25 tableta Doksiciklin(2x 1), 12 vag.Geonistin (svaku drugu večer) i 3 vag. Plimicol (svaku večer). Također partner je dobio Doksiciklin i kremu Plimicol. Zanima me je li terapija odgovarajuća? Ako mi je ustanovljen cin II i hpv molim vas da mi objasnite što to ustvari znači? Niti partner niti ja nemamo nikakvih vanjskih obilježaja bolesti (bradavice, ranice). Zanima me koliko dugo vremena virus može biti u tjelu a da nije aktivan, odnosno koliko je vremena trebalo da dođe na cin II? Da li uz virus postoje i neke druge nuspojave(npr. opadanje kose, problemi s noktima...). Zašto nije odmah napravljena tipizacija virusa kada se već pokazao prisutan u tijelu? Ja imam 26 godina (partner 25, a zajedno samo 2 god.) da li postoje neke zapreke u planiranju trudnoće i djece?
Unaprijed zahvalna na odgovoru i čestitke na dosadašnjem i budućem radu.
Sandra

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođice Sandra,
Zahvaljujem na Vašem pitanju vezanom uz HPV infekciju. Terapija koju ste dobili prvenstveno ima ulogu da suzbije bakterijsku infekciju koja gotovo redovito prati promjene uzrokovane virusom HPVa. S obzirom da specifičnog lijeka protiv HPV nema, ovakav oblik "pomoćne" terapije može pomoći Vašem organizmu da lakše sam suzbije virusnu infekciju, te se redovito primjenjuje kao prva linija liječenja. S obzirom na Vašu dob, u Vašem liječenju doista morate biti odgovorni , te smatram korisnim učiniti tipizaciju HPVa, kako biste znali spada li u visoku ili nisku skupinu rizika.Što se tiče virusa i njegovog djelovanja, te vremena potrebnog da uvjetuje prijelaz sa CIN i na CIN II - o tome se nedovoljno zna da bi se sa sigurnošću mogao planirati slijed događaja već on ovisi od pacijentice do pacijentice. Različitost progresije i /ili regresije bolesti smatra se posljedicom lokalnog imunološkog sustava. S obzirom da je infekcija lokalne prirode, ne očekuju se sistemske promjene u smislu promjene na noktima ili opadanje kose. Ipak, ovakva stanja mogu navoditi na poremećaje imunološkog sustava, te ih svakako treba isključiti.