pregled

marina

lijep pozdrav i puno pohvala ovoj stranici
moje pitanje:vec sam par mjeseci sa deckom s kojim sam prvi puta spavala,moj decko vec duze nije imao spolni odnos do sada a prije kada ih je odrzavao nije koristio zastitu od spolno prenosivih bolesti
ja ga nagovaram da ode na pregled jer smatram da je to normalno jer ne zelim da iz naseg nemara dodje do nekih vecih komplikacija
ja nisam s nikim spavala prije njega a s njim koristim prezervativ pa iako ja ne mogu njega s necim zaraziti obavila sam sve preglede i papa test mi je uredan
on, medjutim odbija otici na pregled jer kaze da je zadnji odnos prije mene imao jako davno i da nesto ima sigurno bi do sada imao vec neke komplikacije
dali je on u pravu ili su moje sumnje ipak opravdane?
i,dali mi mozete reci,buduci da on nije nikada bio na takvom pregledu te nema svog urologa gdje bi se mogao javiti da obavi pretrage i koje?
puno hvala

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođice Marina,

Čestitam Vam na odgovornom spolnom ponašanju i revnosti koju pokazujete. Ukoliko Vaš partner nema nikakvih subjektivnih smetnji, te ukoliko ne spada u skupinu visokog rizika od spolno prenosivih bolesti (promiskuitetno ponašanje) ne morate se posebno zabrinjavati. Podatak da je Vaš Papa nalaz uredan, s druge strane pokazuje da nema nikakve promjene na cerviksu koju bi trebalo liječiti. Ukoliko pak sumnjate da se u Vašeg partnera radi o nekoj infekciji možete ga uputiti da učini mikrobakteriološke pretrage urina i ejakulata, te se po potrebi liječi. Iako smo nekako navikli da svaka mlada djevojka i žena bez obzira na dob ima "svoga ginekologa", svaki muškarac nažalost nema "svog urologa", te se urološki pregledi obavljaju samo u situacijama kada dođe do zdravstvenih smetnji ili promjena u plodnosti i/ilispolnosti.