Insulinska rezistencija

Verica123

Postovani, da li insulinska rezistencija moze otezavati zacece? Na internetu sam citala o tome kao da moze biti prepreka zcecu.
Sta kada se javi u trudnoci..koji su rizici u trusnoci?
Koja je Vasa preporuka ili terapija za insulinsku rezistenciju.Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, insulinska rezistencija može remetiti sazrijevanje jajne stanice, ovulaciju i implantaciju oplođene jajne stanice u matericu. Iz inzulinske rezistencije može se razviti gestacijski dijabetes. Kod postavljene kliničke sumnje na inzulinsku rezistenciju potrebno je učiniti 2-satni OGTT s određivanjem vrijednosti šećera i inzulina natašte i dva sata nakon ugljikohidratnog opterećenja. Kod inzulinske rezistencije u trudnoći potrebna je dijabetička dijeta.