IVF rana trudnoća- kontrakcije

Loptica 29

Poštovani,
imam 29 godina i uredan ginekološki nalaz. Zbog suprugove oligoastenozoospermije imala sam prvi IVF (ICSI) postupak te je 2.5.2019. napravljen embriotransfer dvaju trodnevnih zametaka. Nakon pozitivnog testa na trudnoću, radila sam 14.5. beta HCG koja je iznosila 293, a 16.5. 561. Uskoro ću imati prvi UZV pregled. S obzirom na to da apstiniramo do daljnjih naputaka liječnika, imala sam dva puta orgazam u snu, a neposredno nakon (i tijekom) orgazma bolne kontrakcije maternice koje su trajale otprilike 2-5 minuta. Inače nemam nikakvih problema osim što povremeno osjetim lagane bolove u trbuhu (kao predmenstrualne), nije bilo krvarenja niti pojačanog iscjetka. Od terapije uzimam Folacin, Prenatal i Utrogestan (3x2). Molim vas za odgovor jesu li navedene kontrakcije opasne? Također, za nekoliko dana moramo se preseliti iz jednog stana u drugi- do koje mjere moram paziti na fizičku aktivnost, tj. što je dozvoljeno, a što nije? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontrakcije nisu opasne. Važno je da nije bilo krvarenja, što je mogući znak spontanog. Izbjegavajte teže tjelesne napore (dizanje tereta, sport, dugotrajno stajanje), Uobičajene aktivnosti možete normalno obavljati.