Izostanak menstruacije za vrijeme dojenja

Nina

Imam 21 g. i djevojčicu staru 10 mjeseci i još uvijek ju dojim. Prvu menstruaciju sam dobila 2 mjeseca poslije poroda. Idućih 5 mjeseci mi je bila redovita (29 dana) no u posljednjih 3 mjeseca dolazi sa zakašnjenjem od 4-6 dana. Ovaj mjesec je potpuno izostala. Kućni test za trudnoću je negativan. Koji bi mogli biti razlozi nestanka menstruacije? Da li dojenje može utjecati na rezultat kućnog testa?
Hvala Vam

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Dojenje može uvjetovati neredovitost menstruacije, te ukoliko sumnjate na ponovnu trudnoću savjetovala bih da učinite puno senzitivniju pretragu iz krvi (određivanje beta HCG-a) ili ultrazvučni pregled koji će osim ev. potvrde trudnoće moći pronaći uzrok Vašeg izostanka menstruacije (npr. prikaz funkcionalne ciste u području jajnika)