Klamidija u trudnoci

Joja

Papa testom mi je utvrdjen pozitivan nalaz na klamidiju.
Nedugo zatim utvrdjena mi je trudnoca, prije nego sto sam
pocela uzimati antibiotike za klamidiju. Ginekolog mi je propisao
vaginalete "GEONISTIN" koju terapiju sam i zavrsila.
NEKOLIKO PITANJA:
1. Dali vaginalete mogu stetiti plodu?
2. Htijela bih znati na koji nacin bi klamidija molgla utjecati na moju
trudnocu?
3. Dali je terapija dovoljna?
4.Smijem li putovati autobusom na duze relacije? (Za sada nemam nikakvih smetnji osim povremenih mucnina).
5. Ako idem na putovanje smijem li koristiti tablete protiv povracanja koje se inace koriste u putovanjima?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

PS:U petom sam tjednu trudnoce.

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Joja,
Infekcija Chlamydijom zahtijeva ozbiljno liječenje ne samo Vas već i Vašeg partnera /supruga. Terapija Geonistinom ne smatra se dostatnom već treba provesti i peroralno liječenje (u ranoj trudnoći dozvoljivo je rabiti Eritromicin). Svakako, treba provjeriti da li je infekcija uspješno izliječena (napraviti kontrolni bris cerviksa dva tjedna po završetku terapije).
Odgovor na Vaše drugo pitanje: terapija protiv povraćanja se ne savjetuje tijekom trudnoće, te se taj podatak najčešće i navodi na uputama za korištenje tableta. Srdačan pozdrav.