KOMBINIRANI PROBIR

LanaMa

poštovani,

Molim komentar na nalaz kombiniranog probira:
dob na termin poroda: 35
UVZ gest.dob. 12 tj+ 2 dana
Free beta hcg 33,2 mlU7ml: na dan vađenja (19.07.2017.g.): 1,17 MoM
PAPP-A 874,1 mlU7I na 19.07.2017.g.:0,53 MoM
NT 1,7 mm (crl 58 mm): 1,12 MoM
rizik sindroma down 1:641
dobni rizik 1:207
rizik sindroma Edward i Patau 1:17668

Zanima me posebno ovaj veći dobni rizik?!
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rizik da će dijete imati Down kod trudnica u dobi od 35 godina iznosi 1:207, no prema Vašim nalazima on iznosi 1.641, dakle otprilike 3 puta je manji nego što bi bilo očekivano u toj dobi.

Antana

Poštovani,
lijepo molim Vaš komentar na nalaz:
Dob: 32 god
Težina: 55 kg

Gestacijska dob: 12 + 3
CRL 57,8 mm
Free bhCG 30,13 mlU/ml : 0,82 MoM
PAPP-A 1078 mlU/l : 0,35 MoM
NT 0,8 mm (CRL 57,8) : 0,53 MoM

Rizik za Down (T21) 1:1364 rizik manji od graničnog
Dobni rizik 1:376
Rizik za sindrom Edwards i Patau (T13/18) 1:7970 rizik manji od graničnog
Biokemijski rizik za sindrom Down; 1:223 rizik veći od graničnog

Najviše me buni ovaj zadnji biokemijski, pa molim Vaše mišljenje i savjet da li bi nešto dalje trebala poduzeti i otići na neke daljnje pretrage.

Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod Vas je povećan samo biokemijski rizik. Kombinirani rizik je manji od graničnog, dakle ultrazvučne mjera + biokemija. Upravo zbog lažno pozitivnih nalaza kod samo biokemijskog probira radi se kombinirani (uzv i biokemija) da bi se smanjio broj lažno pozitivnih nalaza. Znači Vaš kombinirani probir je uredan (manji od graničnog). Naravno, to nije dijagnostička metoda nego samo pokazuje kolika je vjerojatnost da se na temelju svih mjerenja radi o sindromu Down.

MajaPčelica

Poštovani doktore,

pretpostavljam da nemam razloga za zabrinutost, ali svejedno želim provjeriti s Vama.

Godina rođenja: 1982
Gestacijska dob prema CRL 50 mm, 11 + 6
Gestacijska dob 11 + 6 na datum vađenja krvi
Fetus 1
Rezultati testa i rizici:
Free ßhCG 53,11 mIU/ml 1,56 MoM
PAPP-A 6198 mIU/l 3,41 MoM
NT 0,9 mm ( CRL 50 mm ) : 0,67 MoM
Rizik za sindrom Down; 1 : 4082 rizik manji od graničnog. Dobni rizik 1: 217
Rizik za sindrom Edwards i Patau; < 1 : 100000 rizik manji od graničnog
Biokemijski rizik za sindrom Down ; 1 : 667, rizik manji od graničnog

Znači li to da je za moju dob rizik 1:217, što je povećani rizik, ali za mene osobno u ovoj trudnoći rizik je nizak i amniocenteza nije nužna pretraga?

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom niskorizičnom testu. Rizik za trudnicu Vaše dobi za Down je 1:217, a kod Vas je to puno manje (gotovo 19 puta).

ivanija

Poštovani, možete li mi prokomentarisati rezultate Tripl testa. Afp 0,86 corr mom,
E3 0,54 corr mom
Hcg 1.65 corr mom

Tr21 risk at term 1:288
Age risk at term 1:834.
Tr18<100000

Imam 30 godina i kad sam radila test bila sam 15+4, a u testu piše 16+0, pa ne znam utiče li to. Unaprijed hvala i srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imate povišen rizik za Downov sindrom obzirom na dob. Preporučam da se javite Vašem liječniku radi eventualnih daljnjih dijagnostičkih postupaka. Triple test je najprecizniji između 16. i 18. tjedna, a može se raditi između 15 i 22. tjedna. Naravno, on nije dijagnostička metoda, nego samo pokazuje vjerojatnost.

ivanija

Poštovani hvala na odgovoru, bila sam kod ginekologa i on kaže da mi je test granican, ali da nijesam kandidat za amniosintezu, jer mi je rizik iznad 250, samo mi je preporučio expertni ultrazvuk poslije 20 nedelje. Interesuje me slažete li se vi sa ovim mišljenjem, ili mi predlazete nešto drugo. Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Vama je rizik graničan, ali za dob je nešto viši. Amniocenteza je zahvat koji postavlja definitivnu dijagnozu, ali ipak nosi i rizike od mogućih komplikacija. Dakle, potreban je detaljan ultrazvučni pregled i prema tome odluka o amniocentezi.

Zelika

Poštovani,

Kako ne tako skoro imam zakazan pregled, molila bi pomoć tumačenja nalaza.

Free beta hcg 45,45 mIU/ml: 1,67 mom
Papp-a 2840 mIU/I: 1,01 mom
Nt 1mm (crl 64 mm): 0,61 mom

Rizik sindroma down 1:3806 - rizik manji od graničnog (dobni rizik 1:439)
Rizik sindroma Edward i Patau : rizik manji do graničnog 1:100000

Godine: 32
Težina: 72

Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom niskorizičnom nalazu.

matea.13

Poštovani doktore,
molim Vas komentar na sljedeći nalaz s obzirom da mi je gin na GO i neznam kome se obratiti.
Prije godinu dana izgubila sam zdravu bebu u 35 tt (mrtvorođenče). Nakon toga dijagnosticirana mi je trombofilija i u ovoj trudnoći od utvrđenih otkucaja (od 6 tt) svakodnevno uzimam clexane 0.4. Jučer mi je stigao nalaz kombiniranog probira koji je sljedeći:
Dob: 30
Težina: 72 kg
Pušenje i šećerna bolest- ne (dijagnosticiran mi je i gestacijsko dijabetes ali mi je laborant rekao da se to ne važi)
Trudnoća: jednoploda
Biokemija:
Beta 14,1 (0,51 mom)
Papp-a 454 (0,17 mom)
Uzv:
Crl 61.7 mm
Gestacijska dob 12+6
Nuhalni nabor 1,3 (0,84 mom)
Komb rizik za T21 1:1029 (manji od graničnog)
Komb rizik za T18 i T13 1:155 (veći od graničnog)

Zanima me koliko je ovaj nalaz ustvari loš i što mi preporučate za dalje?

Uz napomenu- moja trudnoća je kalendarski na dan probira bila 11+6, a ne 12+6 kako pokazuju mjere i s obzirom da sam gotovo sigurna kad je došlo do začeća realna mi je ova kalendarska dob.
Sad- da li je to što je beba na uzv probira bila tjedan dana starija (na uzv prije koji je bio u 10 tt beba je odgovarala mjerama kalendarskoj trudnoći) moglo negativno utjecati na loš statistički rezultat s obzirom da pretpostavljam da je posteljica u 11 tt ipak dosta nerazvijenija od 12 tt pod kojem mi se "vodio" probir?
Unaprijed hvala na odg jer s obzirom na moju povijest razina moje nervoze i straha je iznad svih granica...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rani kombinirani probir se radi između 11. i 14. tt prema kriterijima FMF, dakle vi ste radili test u tom periodu. Kombinirani probir za trisomiju 13 i 18 (1 : 155) spada u skupinu umjerenog rizika za kromosomopatije - rizik za trisomiju 13 i 18 je između 1 postotka i 1 promila. Jedina sigurna dijagnostička metoda koja može to isključiti ili potvrditi je amniocenteza.

matea.13

Zahvaljujem na odgovoru.
Molim još Vaše mišljenje vezano za vrijednost papp-a koja je, barem prema mojim saznanjima, jako jako premala, pogotovo s obzirom da sam od 6 tt na clexane-u 0,4.
Znači li to da je samo pitanje vremena kada ću izgubiti i ovu bebu?
Unaprijed hvala na mišljenju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti papp-a kod kromosomopatija su više od 50 % niže nego u normalnih trudnoća. Specifučnost papp-a naglo pada nakon 13. tjedna, tako da su tada njegove vrijednosti iste u normalnim i ugroženim trudnoćama. Jedina sigurna dijagnostička metoda za utvrđivanje kromosomopatija je amniocenteza.

mela91

Poštovani,

molila bih mišljenje na sljedeći nalaz:

Gestacijska dob prema CRL 59 mm, 12 + 4 , na dan 24.5.2018.
Gestacijska dob 12 + 4 na datum vađenja krvi: 24.5.2018. Fetus 1 .

Rezultati testa i rizici:

Free ßhCG 128,5 mIU/ml 24.5.2018. : 3,27 MoM.
PAPP-A 9982 mIU/l 24.5.2018. : 2,62 MoM.
NT 1,8 mm ( CRL 59 mm ) : 1,17 MoM,
Težina:49 Kg
Dob: 26god

Rizik za sindrom Down; 1 : 1343 rizik manji od graničnog. Dobni rizik 1: 730 .

Rizik za sindrom Edwards i Patau; < 1 : 100000 rizik manji od graničnog.

Biokemijski rizik za sindrom Down; 1 : 483, rizik manji od graničnog.

Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom testu.

EQ

Postovanje, molim Vas odgovor na nalaz za kombinirani promjer;

37 godina, 50kg,
Free beta-hCG 101652.00 U/L Korigovani MoM 2.10
PAPP-A 2463 mIU/L Korigovani MoM 0.91
CRL 54.9
Gestacijska dob na dan vadjenja krvi 12+0
Nuhalni nabor 2.27
Nosna kost DA
Godine+Beta-hCG+PAPP-A 1:90
Godine + PAPP-A 1:290
Rizik prema godinama 1:150
Rizik za DS/ Trisomiju 21 (biohemijski rizik + nuhalni nabor) 1:200
Rizik za PS/Trisomiju 13 1:100
Rizik za ES/ Trisomiju 18 1:100

Unaprijed zahvalna

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o visokorizičnom testu. Javite se Vašem liječniku radi daljnje dijagnostičke obrade.