Kondilomi

ankica

Poštovani,molim Vas da mi odgovorite na sljedeća pitanja.Da li je neophodno uzimanje uzorka kondiloma da bi se ustanovilo o kojoj je vrsti kondiloma riječ?Da li je moguće da se kondilomi manifestiraju nakon nekoliko mjeseci od zadnjeg spolnog odnosa?Da li je moguće da me kondilomima zarazila ginekologinja?Da li svako sljedeće pojavljivanje kondiloma može imati veze sa stresom?Da li je moguće trajno se rješiti kondiloma s obzirom da mast virolex uopće ne koristi rješavanju problema, ako da kako?Unaprijed hvala uz lijepi pozdrav!

Prof. dr. Josip Djelmiš

poštovana Ankice,
Odgovori na Vaša pitanja:
1. Da li je neophodno uzimanje uzorka kondiloma da bi se ustanovilo o kojoj je vrsti kondiloma riječ? Ukoliko se odstrane kondilomi, tkivo će se obvezatno poslati na patohistološki pregled.

2.Da li je moguće da se kondilomi manifestiraju nakon nekoliko mjeseci od zadnjeg spolnog odnosa? Moguće je.
3. Da li je moguće da me kondilomima zarazila ginekologinja? Nemoguće je.
3. Da li svako sljedeće pojavljivanje kondiloma može imati veze sa stresom? Moguće.
4. Da li je moguće trajno se rješiti kondiloma s obzirom da mast virolex uopće ne koristi rješavanju problema, ako da kako? Kondilomi se obično kirurški odstranjuju (elektrokoagulacijom, laserom ili kirurškim nožem).