Kontracepcijske pilule

anaqwert

Poštovani,
Zanima me ponesto o Adexa kontracepcijskim pilulama, po čemu se razlikuju od drugih pilula s obzirom da postoji velika razlika u cijeni.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Adexa je oralni kontraceptiv koji sadrži 0,03 mg etinilestradiola i 0,15 mg levonorgestrela. Učinak mu je kao i kod ostalih oralnih kontraceptiva - sprječava ovulaciju i tako onemogućava oplodnju, te regulira cikluse i smanjuje obilnost i bolove prilikom menstrualnog krvarenja. Što se cijene tiče, na to ne bih znao odgovor.

Medicus123

Poštovani, danas prilikom uzimanja pilule slucajno sam probušila blister sljedeće pilule
Hoće li pilula izgubiti svoje svojstvo i hoće li uopće djelovati zato sto je blistat ostecen

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovna, pilule neće izgubiti djelotvornost.

Larbe

Poštovani,
Počela sam piti yaz pilule i prvu sam popila nekih 24 sata nakon što sam dobila menstruaciju jer nisam bila u mogućnosti odmah pa me zanima moram li se dodatno štititi tijekom odnosa ili su djelovale odmah tada kad sam popila prvu? Ako je potrebno štititi se dodatno, koliko dugo?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za svaki slučaj idućih tjedan dana koristite dodatnu metodu zaštite.

Monikaaaa55

Poštovani,
Jucer sam popila sesonique tabletu u 21:10 i dobila proljev oko ponoci. Popila sam onda jos jednu tabletu i opet imala proljev pa nisam vise znala sto napraviti i popila sam trecu, ali proljev sam imala i malo nakon toga, a dan prije sam imala odnos. Dali mi je zaštita sada smanjena i imali razloga za brigu oko trudnoce.
Hvala na odgovoru lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, do proljeva se prva tableta uspjela apsorbirati. Zaštita nije smanjena.

Jana91

Postovani,
Pijem Yasmin mesecima, novo pakovanje sam pocela nakon 7 dana pauze (tacnije na 15.12) I pijem ih redovno svaki dan. Moram reci da u prethodnom pakovanju sam zaboravila 2 tablete, a dobila sam menstruaciju 4 dana nakon prekida tablete. Ovo novo pakovanje uzimam redovito vec 10 dana. Juce sam imala rizicni spolni odnos (koristili smo metod prekinutog snosaja) pa me zanima dali je zastita smanjena I dali postoji rizik moguce trudnoce zato sto u prethodnom pakovanju sam zaboravila 2 tablete?
Hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita je potpuna. Zaboravljene tablete u prethodnim ciklusima nemaju nikakvog utjecaja.

Andjelica95

Postovani, pijem Yaz vec godinu dana. Prije mjesec i 20 dana nam je pukao kondom i 2 dana nakon pucanja kondoma dobila menstruaciju, a nakon 28 dana jos jednu. Bile su kao i inace. Medjutim danas sam nakon nuzde uocila rozikastu rastezljivu sluz, kasnije se nije vise pojavljivalo. Tablete pijem svaki dan u isto vrjeme i nisam pila nikakve antibiotike niti sam povracala i imala proliv. Poslije nam nijednom nije puknuo kondom i sve je bilo ok. Da li imam razloga za brigu, posto sam citala da rozi iscjedak moze biti simptom rane trudnoce? Takodje pilule pijem bez vode, da li to moze imati uticaja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće budući da uzimate kontraceptive. Rozi iscjedak je vjerojatno posljedica probojnog krvarenja koje se može desiti kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive. Bolje je uzimati tablete s vodom, ali i ovako nemaju smanjenu učinkovitost.

ana002

Godinu dana sam pila pilule zbog neredovite mjesecnice i prije 2 mjeseca sam ih prestala piti u nadi da ce mi menatruacija biti redovita. Medutim prvu mjesec su mi kasnile 5 dana a ovaj mjeces 23 dana,(neman spolne odnose) stime da su mi dosle u obliku krvavog iscjedka sto nikada do sada nisan imala i to je trajalo samo 2 dana. Prvu pilulu sam popila prvi dan kad sam dobila menstruaciju. Dali je ovo normalno, jeli upitanju mozda neka bakterija ili nesto i jeli potrebno da se javljam ginekologinji?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka s oralnim konraceptivima ponekad su potrebna dva do tri mjeseca da se ciklus regulira. Ukoliko niti nakon tri mjeseca ne dođe do regulacije ciklusa, javite se liječniku. Potrebno je uraditi hormonsku obradu. Bakterija nema veze s time.

stels02

Poštovani,
Prošli tjedan sam s početkom menstruacije počela koristiti Donella tablete i menstruacija mi je trebala završiti u ponedjeljak, no još uvijek mi ide smeđi iscjedak pa nisam sigurna da li mi to menstruacija još uvijek nije gotova ili je to nuspojava tableta? I također smijem li uz te tablete piti tablete protiv alergije ili će one smanjit njihovo djelovanje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju. Ono je posljedica kontraceptiva. Nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Lijekovi protiv alergije ne umanjuju učinak kontraceptiva.

stels02

Također me zanima... prva dva dana dok sam pila pilule sam i pila antibotik i kada sam pitala doktoricu dali će on imat utjecaja na pilulu rekla je da neće da je sve uredu... zanima me vaše mišljenje o tome trebam li koristiti kondom ili netrebam?

Ivo Balenović, dr. med.

Antibiotik nema utjecaja na kontraceptive. Jedino u slučaju proljeva (kao posljedice uzimanja antibiotika) zaštita može biti umanjena.

stels02

Poštovani,
Pijem Donella kontracepcijske pilule, ali mi moja doktorica ništa nije objasnila o tome kako bi “trebala živjeti s njima”. Od kolegica sam čula da nebi smijela piti zeleni čaj niti ikakve biljne čajeve pa me zanima je li to istina pošto jako volim piti zeleni čaj. Također su spominjale da moram izbjegavati neke namjernice... možete li mi molim Vas dati više saznanja o tome?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete konzumirati sve što ste i prije uzimanja tableta. Nije potrebna nikakva promjena u prehrani.