Kontracepcijske pilule i menstruacija

zelda123456

Poštovani, imam 23 godine te već godinu i pola pijem Novynette zbog nepravilnih menstrualnih ciklusa i do sada nisam imala problema s njima, menstruaciju bi uvijek dobila na 25/26 dan ciklusa. Ovaj mjesec sam na 18 dan ciklusa primjetila smeđi iscjedak bez mirisa, pojavljivao mi se svaki dan , te mi još uvijek traje, a danas mi je 27 dan ciklusa te menstruaciju još uvijek nisam dobila. Imala sam odnose sa dečkom 6. dan i 16. dan ciklusa sa zaštitom (kondomom). Nisam propustila niti jednu tabletu i sve ih uzimala u isto vrijeme. Možete li mi reći zbog čega je došlo do ovog iscjedka, znači li to da neću dobiti menstruaciju ovaj mjesec, i da li postoji mogućnost da sam trudna? Hvala na odg.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o probojnom krvarenju. Ono nije opasno i ne smanjuje učinkovitost zaštite. Budući da redovno uzimate kontraceptive ne postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko bi se to krvarenje ponavljalo u idućim ciklusima može se preći na druge kontraceptive.

Andrii1988

Menstruaciju sam imala 8.4 koja je trajala do 11.4,tu noc sam imala.nezasticen odnos(11.4) je li moguce da sam trudna s tim da su me grudi pocele boliti dan prije ovulacije. Ciklus mi traje 28-29 dana. Hvala na odg

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodih dana, tako da ne postoji mogućnost trudnoće, odnosno ona je samo teoretska.

Aleks002

Postovani doktore,
Da li mozete da mi objasnite zasto su mi menstruacije i nakon prestanka uzimanja pilula za kontracepciju itetkako oskudne? (mart i april). Boja krvi je svijetla, bez ugrusaka, poslednja je trajala 5 dana ali bio je potreban 1 ulozak dnevno(izvinite na izrazavanju) Da li bih trebala da odem kod ginekologa i da li je iskljucena mogucnost da je lazna ako se javlja u jednakim razmacima svaki mjesec?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako se menstruacija javlja redovito isključena je mogućnost trudnoće. Krvarenja ne moraju uvijek biti istog intenziteta. Nakon prestanka uzimanja oralnih kontraceptiva potrebno je neko vrijeme da se menstruacija vrati na staro.