Hernia i plodnost

silver84

Poštovani,

Imam 35 godina, željela bih ostati trudna. Pokušavam zadnja 4 mjeseca, koristim LH trakice i mjerim bazalnu temperaturu. Nisam imala problema detektirati ovulaciju. Imam jedno pitanje općenito. Operirala sam inguinalnu herniu na lijevoj strani prije 15 godina (2004.), ugrađena mi je mrežica. Zanima me da li takve operacije imaju za posljedicu neplodnost? Naime, ne sjećam se da mi je tadašnji kirurg uopće spomenuo nešto sa ginekološke strane, oprez ili bilo što. Moj tadašnji ginekolog također nije spominjao moguće posljedice, nedavno sam slučajno nabasala na članak o tome i prilično me je uplašio. Da li su takve posljedice moguće/česte? Da li bi to do sada već nekako saznala?
Puno vam hvala,

Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ingvinalna hernija kao i operacija hernije niti na koji način ne mogu utjecati na plodnost.

silver84

Puno hvala na odgovoru, iako mi to nikad ne bi paolo na pamet čitala sam ovakve stvari: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18437405/

silver84

Abstract

Introduction: Inguinal hernias commonly occur during infancy. They are approximately six times more common in males than in females. They are one of the most common surgical conditions in childhood. About 5-20% of inguinal hernias have the ovary or fallopian tube in the hernia sac. Surgical interventions during childhood may cause damage. Unawareness of this damage can cause infertility in future.

Ivo Balenović, dr. med.

To se odnosi u onih kod kojih se jajnik ili jajovod nađu u herniji, te se tom prilikom odstrane ili oštete. Ako je operacija prošla u redu, a jajovod/jajnik nije bio unutar hernijske vreće ne može biti posljedica. Da se to kojim slučajem desilo, znali bi. Ali čak i u slučaju oštećenja jedne strane, funkciju preuzima jajnik/jajovod druge strane.

silver84

Hvala vam, to me je upravo i zanimalo, da li bi znala ako se tako nešto dogodilo. Nije mi nitko od doktora ništa spomenuo pa se nadam da nije. Puno vam hvala još jednom!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. To bi Vam sigurno rekli.