Lexiliuuum i trudnoca

Minamina1234

Poštovani, zaista ne znam odakle bih počela.. sada je već svakako kasno, trudna sam 34+3. Prije trudnoće sam pila Lexilium i Citram. Liječila sam se od depresije, ali sam ostavila odmah kada sam saznala da sam trudna, tada je to bilo samo 4 sedmice po racunjanu ginekologa.. rekli su u principu "sve ili nista" trudnoca je se odrzala. Da bih u 9 tjednu dobila strasan napad panike, ipak ostavljanje naglo tableta nije za preporuciti. I onda sam nazalost morala popiti Lexilium 6 mg da bih dobila vazduza, kao sto rekoh u 9 tjednu.(I NIKAD VISE) jer sam zahvaljujuci bebi pobijedila depresiju. I od te tablete sve do dan danas, mene uzasno grize sasvjest. Beba se uredno razvija, svaki ultrazvuk je uredan, bar po rijecima izabranog ginekologa. Kako se blizi porodjaj ja sam u velikom strahu da li sam mogla nastetiti previse tom tabletom Lexiliuma jer znam da je on potpuno zabranjen u trudnoci. Ipak se negdje duboko u sebi nadam da je sve uredu. Unaprijed HVALA

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Ta jedna tableta ne može naškoditi plodu.

Minamina1234

Najljepse vam hvala, ali ja i dalje nemam mira.. Kada sam saznala za trudnocu po Vasem racunanju je bilo 4+4, ali po mom 2 sedmice.. te dvije sedmice sam bila izlozena lijekovima, nazalost nisam znala, cim sam vidjela plus na testu odmah sam sve ostavila.. zanima me vase misljenje, koliko su rizicna bila ta 2 tjedna? Detaljan UZ je radjen sa 13+1, sve je bilo uredu, samo se kajem sto mi nije radjen veliki UZ u 20 tt. Zanima me da li je bilo moguce sa 13 tt vidjeti anomalije ploda ? I kakve malformacije moze izazvati Lexaurin ? Hvala vam unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

U ranoj trudnoći štetni utjecaji na plod odvija se po principu 'sve ili ništa'. Dakle, da je lijek naštetio plodu došlo bi do ranog spontanog pobačaja.