mastits

Ana

Imala sam mastitis prije 2 tjedna, uredno sam popila kuru antibiotika (novocef 500 mg, 10 dana, 2 x 1 tabletu dnevno) i negdje zadnji dan kako samo pila antibiotik osjetila sam da mi grudi imaju neke kvrge, koje nisu bolne kao one od mastitisa i nisu površinske nego nekako dubinske (bolne su samo onda ako ih jako pritisnem, ali s tim pritiskanjem one se ne smanjuju - to tkivo unutra je kao recimo da imam neku tvar u dojci i ustvari ne znam da li se to smije pritiskati). Mastitis sam imala na lijevoj dojci, a ovo sada imam na obje. Redovito dojim, izdajam se po potrebi, ali mi sada izdajanje ide teže kada sam napipala u unutrašnjosti nešto!
Patronažna mi je rekla da su mi to izgleda jače limfne žlijezde u dojci ... ????
Napominjem da me to inače ne boli i nemam temperaturu! Da li je moguće da je to opet neki mastitis? Što mi predlažete da učinim?
Hvala na odgovoru!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ovakav nalaz upućuje na potrebu pregleda kod ginekologa ili nadležnog liječnika kako bi se mogo učiniti klinički i po potrebi ultrazvučni pregled i otkriti uzrok Vaših promjena. Najvjerojatnije se radi o proširenju mliječnih žlijezda i kanalića koji ukoliko su uvećani mogu se i inficirati i dovesti do manifestnog mastitisa. Nakon pregleda liječnik će Vam dati detaljnje savjete (izdajanje, ablaktacija... i sl u ovisnosti o lokalnom nalazu i laboratorijskim nalazima koje će također učiniti).