menstruacija

ranka

Postovana dr. S. Kupesic
> Opet Vam se javljam sa molbom da mi odgovorite na pitanje.Moja dg jeste
endometriom desnog jajnika i sada mi nije jasno dali je to cisticna
formacija( dakle moze puci i isprazniti se) ili je u pitanju urastanje tkiva
uterusa na jajnik(mioma) sto bi predstavljalo vrstu benignog tumora na
jajniku.I imala bih za Vas jos jedno pitanje, naime moje su menstruacije
uvjek trajale u periodu od 23-25 dana a rijetko da mi je cilus bio 28
dana.Inace kada menstruacija treba da nastupi uvjek se javlja prvo
cokoladasto krvarenje koje taje 1-2 dana i onda nastupi pravo krvarenje.sada
se ja pitam dali kao pocetak ciklusa uzimam pojavu prvog cokoladastog
krvarenja ili kao pocetak ciklusa ide ono pravo krvarenje.
> Postovana dr.Kupesic unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru
> sarajka
>

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Endometriom jajnika predstavlja cističnu strukturu na jajniku koja je ispunjena čokoladnim sadržajem koji bojom i strukturom nalikuje menstrualnoj krvi. Kao kod svake ciste moguće su komplikacije poput prsnuća i torzije, ali se one dešavaju srazmjerno rijetko. Kod cističnih lezija ove prirode ne savjetuje se punkcija i aspiracija sadržaja, već operativno odstranjenje koje je moguće učiniti putem laparoskopije. Što se tiče tzv "uvoda" u menstruacijsko krvarenje, ovakva pojava je česta kod pacijentica koje uz oavrijsku endometriozu imaju i adenomiozu (sukladne promjene na maternici) što je moguće dokazati ginekološkim i ultrazvučnim pregledom. Uobičajeno je kao prvi dan menstruacijskog krvarenja uzeti prve znakove krvarenja (pa makar ono bilo i oskudnije).

Nada

Poštovana doktorice
Imam 45 godina. Nisam rodila i nisam imala pobačaj. Krvarim već petu
godinu u dugim ciklusima ( prosjek 40 dana, a prošlo ljeto od 27.06.do
30.08.) Svakih dvadeset dana od 2 do 6 dana obilno krvarim uz ugruške
veličine glavice novorođenčeta i uz jake bolove. Pauza između krvarenja
iznosi od 3 do 5 dana i onda opet iznova. Godine 1998. upućena sam na kiretažu s dijagnozom metrorrngia prolongata.U materijalu je nađeno
krvi, sluzi i izljuštenog pločastog i cilindričnog epitela.Nakon kiretaže još sam više krvarila. Liječena sam Proverom, Stedirilom N i Primolutom nor. Ništa mi nije pomoglo. Na ponovljenom color dopleru prole godine nađen mi je miom promjera 2,5 cm na trbušnoj strani maternice. Papa je stalno uredan, nalazi štitnjače uredni, tumorski marker uredan,jedino
mi je hemoglobin pao na 111. Kad je dijagnosticiran miom poslana sam na nove hormonalne pretrage s vrijednostima: FSH=49,9, LK=34,8 i
estradiol=0,146. Moja liječnica uporno odbija da me pošalje na operaciju
uz obrazloženje da sam premlada i da nalazi pretraga ne upućuju na
operaciju. Napominjem da sve vrijeme radim, osim par dana kada
je krvarenje najobilnije i bolovi najjači. Molim da mi savjetujete što da
napravim, jer ovo više ne mogu izdržati.
Hvala Nada