Menstrualni ciklus

xyz90

Postovani imam upit vezano za menstrualni ciklus....naime imam 28 godina....i imala sam redovit menstrualni ciklus u trajanju svakih 28 dana....prosle gosine mi je po prvi put menstruacija dosla nakon 23 dana....pa sljedeci mjesec nakon 25.....pa 26......i sada mi je opet stigla nakon 23 dana....pregled sam.obavila i sve je bilo u redu? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstrualni ciklus može varirati u duljini. Normalan ciklus traje od 21 do 35 dana. Dakle, imate fiziološku varijaciju u duljini ciklusa, i ne radi se o nikakvom poremećaju.

beba113

Poštovani, ako ciklus traje 31 dan, znaci li to da sljedeca menstruacija dolazi na 31. dan ili sljedeceg dana?

Je li moguca trudnoca drugi dan od zavrsetka menstruacije u ciklusu koji nisu redovni jer vecinom kasne po par dana (odnos je bez ejakulacije, svega nekoliko sekundi). Tako rano iza menstruacije prilikom odnosa sam poprilicno "suha"?

I još ako je moguce da mi odgovorite zasto se za plodne dane uzimaju 3 dana prije ovulacije i 3 dana iza? Zbog toga sto se ovulacija ne moze bas uvijek odreditu u dan ili?

Hvala Vam unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod 31-dnevnog ciklusa menstruacija nastupa 31. dana. Drugi dan nakon završetka menstruacije spada u neplodne dane. Životni vijek spermija je oko 72 sata, a osim toga ne može se znati točan dan ovulacije, tako da se u plodne dane računaju tri dana prije i tri dana nakon ovulacije.

Verica123

Postovani dr.. menstruacijq mi trqje 3 do 4 dana kako kada, da li je normalna pojava kada prestane potpuno ..posle dvq tri dana se opet pojavi nekolike kapi i opet prestane..inace menstruacija mi je redovna u dan..da li je to u redu ili je zabrinjavajuce..hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako se nakon menstruacije javi oskudno krvarenje moguće da se radi o produženoj funkciji žutog tijela, ili je u pitanju ovulacijsko krvarenje.

Verica123

Sta znaci produzena funkcija zutog tijela..da li je nesto opasno sto moze dovesti do neplodnosti..radila sve nalaze hormona..sve je u redu..

Ivo Balenović, dr. med.

To nije ništa opasno. Ponekad, na kraju ciklusa žuto tijelo ne prestane naglo s lučenjem hormona (kao što je uobičajeno), nego još neko vrijeme luči hormon - progesteron što uzrokuje oskudno krvarenje nakon menstruacije. Liječenje nije potrebno.

koludrina

Poštovani
Imam 43 godine, zadnja menstruacija bila je 30.6.
Spolni odnos 5.7. još sam lagano krvarila a 14.7. opet se pojavilo krvarenje od tri dana. Zvala sam svoju doktoricu rekla mi je da se radi o padu estrogena. Moji zadnji nalazi hormona i amh od 2.5. ukazuju na male šanse za prirodnu trudnoću . Kada očekivati sljedeću mjesečnicu, već par dan osjećam napetost u dojkama, grčeve, ili ipak kroz par dana savjetujete test iako mislim da je mala šansa.
Također sam pod konstatnim stresom!
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom mogućnost trudnoće je samo teoretska. Bez pregleda se ne može znati kada će nastupiti menstruacija. Ukoliko ne nastupi u idućih 10-ak dana, savjetujem pregled, te terapiju duphastonom koji će potaknuti krvarenje.

koludrina

Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Lana4pitanje

Poštovani,
Menstruaciju sam dobila uredno i na vrijeme, danas mi je 6. dan ciklusa, još uvijek nije potpuno završena i iscjedak je smeđ, tipično za te posljednje dane.
Međutim, mene brine to što danas osjećam bol u donjem stomaku, jako sličan menstrualnom. Skoro isti.
Obično bolove imam najviše 3 dana. Da li je moguće da te bolove imam jer mens još uvijek nije gotova i jer se još luči taj smeđi iscjedak?
Da li je opasno? Lp